A PTE rektora, Miseta Attila szerint látványosan javultak az egyetemek lehetőségei
2024. október 26. szombat 16:17
A fiatalok sikere a nemzet sikere, "e céltól vezérelve újítottuk meg" a magyar felsőoktatás rendszerét az egyetemek javaslatára - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára Pécsen szombaton.
Varga-Bajusz Veronika a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) tisztújító közgyűlésén kiemelte: mindaz, ami ezen a téren az elmúlt években megvalósult, az egyetemistákért történt, és az eredményei nemcsak a nemzetközi rangsorokban látszódnak - ahol 12 magyarországi egyetem van a világ egyetemeinek legjobb 5 százalékában -, hanem a mindennapokban is.
A kampuszok megújítása, a felsőoktatási fejlesztések olyan oktatást, kulturális és a sportolást támogató környezetet biztosítanak, amely a siker garanciája lehet a következő években, évtizedekben - tette hozzá.
Az államtitkár kitért arra, hogy minden második forint "teljesítményfinanszírozáson keresztül" érkezik az egyetemekhez, az oktatást teszi kiválóvá, gyakorlatiassá; bevonja a hallgatókat a kutatási lehetőségekbe, a legkiválóbbaknak továbblépési lehetőséget biztosítva segíti a tehetséggondozást, a társadalmi felzárkózást.
Ennek egyik eszközeként kiváló mentorprogramokat indít el, közülük is a legkiválóbb a HÖOK-kal megvalósuló program; a tehetséggondozásban olyan sporttámogatást biztosítanak, amelynek köszönhetően az idei párizsi olimpián és paralimpián minden második magyar olimpikon, paralimpikon egyetemista volt, a 34 éremből 20-at nekik köszönhet az ország - mutatott rá.
Varga-Bajusz Veronika hangsúlyozta, hogy előreléptek a nemzetköziesítés terén, megalkották a Pannónia Ösztöndíjprogramot, emellett a hallgatók kezdeményezésére olyan ösztöndíjrendszert próbálnak létrehozni, amelyben az állami ösztöndíj mellett a fenntartó alapítványok tanulmányi, szociális és sportösztöndíjakat adnak a diákok anyagi biztonságáért.
A hallgatókkal közösen dolgoznak azon is, miként lehet az egyetemi képzéseket gyakorlatorientálttá tenni, a szakterületeknek megfelelő munkavégzés lehetőségét megteremteni - fűzte hozzá.
Az államtitkár szólt arról, hogy a hallgatók képviselőivel folytatott egyeztetés alapján újult meg a Klebelsberg-ösztöndíj, és emelkedett annak mértéke a tanári, tanítói pályát választók számára. Ugyancsak az egyeztetések eredményeképpen szerepel a hallgatók jövője szempontjából kiemelkedő fontosságú intézkedés a kormány új gazdaságpolitikai akciótervében.
Elindítják az új kollégiumfejlesztési programot, ennek első lépéseként Budapesten alakítanak ki egy olyan új diákvárost, amely megoldást kínál a szűkös kollégiumi elhelyezésre - jelezte.
Megjegyezte, ez a program segíti a fiatalok életkezdését a lakástámogatásukon keresztül, a külföldi tanulmányi hitelek kamattámogatott diákhitelre cserélése pedig jelentős előrelépés a fiatalok hazahívásában.
Ugyancsak jelentős előrelépés lesz a Diákhitel 2 programban a munkáltató lehetősége, hogy a tartozást adómentes juttatásként átvállalja a végzettektől - mondta.
Varga-Bajusz Veronika közölte, az elmúlt hónapokban sokat foglalkoztak a "gólyatábori helyzet" rendezésével is. Ennek egyik része a belső etikai környezet megújítása, a másik, hogy a hallgatói képviselet döntésétől teszik függővé a szervezési feladatok átadását külső szolgáltatónak.
Az államtitkár a HÖOK képviselőihez fordulva hangoztatta, elkötelezettek abban, hogy ahogy eddig, úgy a következő években is velük szoros együttműködésben erősítsék a magyar felsőoktatást.
Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora kijelentette: a magyar egyetemek lehetőségei látványosan javultak az elmúlt években évtizedben, és ez a javulás kell, hogy folytatódjon a biztató eredmények tükrében.
András István, a Magyar Rektori Konferencia alelnöke, a Dunaújvárosi Egyetem rektora hangsúlyozta: a felsőoktatás közös ügy, a Magyar Rektori Konferencia elkötelezett a HÖOK segítésében, a szervezettel való együttműködésben.
Megjegyezte, a HÖOK folyamatosan azon dolgozott az elmúlt 30 évben, hogy képviselje és védje a hallgatók érdekeit.
Az együttműködésre példaként hozta fel, hogy összefogtak a szeptemberi árvízi védekezésben, külhoni programjuk részeként könyvadományprojektbe kezdtek, adományokat gyűjtöttek vajdasági hallgatóknak, segítették kárpátaljai magyarok szűrővizsgálatokon való részvételét, emellett mentorprogramot működtetnek, szervezőmunkájukkal sportolásra ösztönzik a diákokat, elősegítik tehetségek felkutatását külföldi hallgatók beilleszkedését.
A hallgatói szolgáltatások fejlesztése, bővítése, a közösségi élet erősítése, a modern kihívásoknak való megfelelés mind olyan terület, amely további munkát és együttműködést igényel - jegyezte meg.
MTI - Fotó: MTI/Kacsúr Tamás
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Részben megváltozott a betegek...
- Novemberben is nálunk volt a...
- Felmérés: a Fidesz biztosan őrzi az...
- Nem hagyják ki az adventi vásárokat a...
- Kijavították a hibát, ismét...
- Fotós túrán járhatjuk be az...
- Mutatjuk, hogyan alakulnak a...
- Hálapénzt kérő szülésznők ellen...
- Több mint hetven határsértőt...
- 2025-től az állam finanszírozza a...