Felhőtölcsérrel búcsúzott a május a megyétől - Tuba keletkezett Pogány felett
2019. június 01. szombat 10:19

Május utolsó napja sem múlt el tuba nélkül, ezúttal Pogány fölött alakult ki felhőtölcsér. Péntek délután Pécs környékén zivatar tört ki, egyúttal egy újabb tuba is megjelent - írja az Időkép.hu.
Péntek kora délután Pécs környékén zivatar tört ki, egyúttal egy újabb tuba is megjelent. A felhőtölcsért Pogány fölött többen is megfigyelték.
Hogyan alakulnak ki ezek a tölcsérek?
Íme Időkép magyarázata:
A tornádók kialakulása minden esetben nagyon erőteljes konvektív folyamatokhoz köthető. Konvekciónak a koncentrált, függőleges feláramlást nevezzük, melynek következtében alakulnak ki a szabad szemmel láthatatlan „meleg légelemek" (termikek), az egyszerű gomolyfelhők, vagy akár a nagy kiterjedésű zivatarfelhők, zivatarrendszerek is. Feláramlást több tényező is generálhat:
- megfelelő mértékű légköri felhajtóerő (pl. intenzív napsütés hatására)
- összeáramlás, konvergencia (pl. domborzat hatására vagy hidegfront mentén)
- a szél iránya a magassággal változzon (ezt szélnyírásnak nevezzük, örvénylést tud létrehozni)
Ha a zivatarcella belsejében intenzív, és sokáig fennálló konvekció figyelhető meg (ez könnyen megtörténhet, ha a zivatarfelhő nem mozog túl gyorsan, így egy stabil rendszerként működhet, anélkül, hogy a környezetből bekeveredő hideg levegő lecsökkentené az energiáját), valamint légkör különböző rétegei közt nagy hőmérséklet- és páratartalombeli különbség áll fenn (nagy a labilitás), és a szélnyírás is pont megfelelő mértékű, akkor a zivatarfelhő függőleges tengely mentén forogni, rotálni kezd, ún. szupercella alakul ki.
A szupercellák hosszú életű, forgó zivatarok, melyekben óriási energiák tudnak hasznosulni. A felhőtető akár 10 km magasságig is felnyúlhat, a felsőlégkör szintjéig.
Ott találhatók a nagy sebességű futóáramlatok (jetek), melyek ha éppen a cella fölött futnak, szívóhatást idéznek elő a felhő belsejében, és a felhő belseje, valamint a környet levegője között kialakuló nyomáskülönbség miatt örvénylő mozgás alakul ki a felhőtetőtől a felhőalap felé haladva.
Ha elég nagy a nyomáskülönbség, az örvény "kiléphet" a felhőből, s megjelenik a "tuba". Ha a tuba leér a felszínre, akkor tornádónak nevezzük.
A forgó levegőtölcsért általában a talajról felkapott por és szemcsék színezik meg, ezért igen látványosak ezek a jelenségek
EQM
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Felvonulással, szentmisével...
- Csípős éjszaka után zivatarok...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Elkészült, s már birtokba is vették a...
- Már több mint félmillióan küldték...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Nepomuki Szent János ünnepére készül...