Az első magyar női mentőápolót köszöntötték
2025. május 12. hétfő 17:44

Sokan úgy tudhatják, hogy az Országos Mentőszolgálatnál 2017 óta dolgozhatnak nők is mentőápolóként és gépkocsivezetőként, szakítva az addigi szabályokkal, mi szerint hölgyek csupán orvosként és mentőtisztként teljesíthettek szolgálatot a prehospitális ellátásban, írta Facebook-oldalán az Országos Mentőszolgálat.
"Néhány hónappal ezelőttig mi is így tudtuk, egy különleges történet azonban rávilágított tévedésünkre. Egy bajtársunk ugyanis egy börzén szóba elegyedett egy hölggyel, s mikor szóba került az életmentő hivatás a nő izgatottan számolt be arról, hogy édesanyja hosszú évtizedekkel ezelőtt mentőápolóként szolgált a Központi Mentőállomáson.
A Kresz Géza Mentőmúzeum bajtársai rövidesen fel is vették a kapcsolatot a jelenleg 92 éves Zabó Jánosnével, aki elmesélte, hogy 1951-ben, vagyis 74(!) évvel ezelőtt 4 bajtársnőjével együtt valóban részt vett egy mentőápolókat képző programon és három évig dolgozhatott a Mentőszolgálat kivonuló ápolójaként.
Rózsika néni beleszeretett az életmentő hivatásba, 1954-ben azonban eltörölték a programot, az addigra 20 főre emelkedett bajtársnői közösséget pedig más egészségügyi munkakörbe, elsősorban kórházi nővér pozícióba vezényelték.
Mint kiderült, sajnos az akkori vezetőség azért jutott erre a döntésre, mert úgy látták, a társadalom még nem áll készen arra, hogy elfogadja a nőket ebben a különösen megterhelő munkakörben, annak ellenére is, hogy a bajtársnők helytállása semmiben sem tért el férfi kollégáikétól.
2025-ben, a Mentők napja alkalmából szervezett Parlamenti díjátadó ünnepségen Rózsika néni díszvendégként vett részt és büszkén láthatta, hogy ma már nem állnak akadályok a női bajtársak előtt hivatásuk teljesítésében. Az első női mentőápolót hosszú tapssal ünnepelte a díjátadón részt vevő bajtársi közösség.
Forrás: OMSZ
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ismét pártelnökké választhatják Orbán...
- Szakvezetéssel járhatjuk be vasárnap...
- Pávkovics Gábor a hídról: távolabb...
- Megkezdődött a pécsi vasúti fővonal...
- Egyhetes rendőrségi razzia indul az...
- Drámai döntés: felfüggesztik a...
- Lezajlott az átadás-átvétel Mohácson,...
- Itt a friss lista: ezek az orvosi...
- Hídépítés Mohácsnál: a befejezés...
- Két hónapja nyoma veszett egy mohácsi...

