Klórgáz ömlött a vízmű szőlőhegyi telepén a szabadba - szerencsére csak gyakorlatoztak

2014. augusztus 14. csütörtök 13:10

Klórgáz ömlött a vízmű szőlőhegyi telepén a szabadba - szerencsére csak gyakorlatoztak

Súlyos - szaknyelven - „káresemény" elhárítását gyakorolták a napokban a katasztrófavédők felügyelete mellett vízmű dolgozói: a szimulált baleset során a szőlőhegyi telepen megsérült egy félmázsás klórhordó, amiből ömlött a szabadva a veszélyes anyag. Megoldották.  

 

Azoknak a cégeknek, amelyek nagyobb mennyiségű, veszélyes anyagot tárolnak, használnak, rendelkezniük kell olyan tervvel, amit egy esetleges üzemzavar elhárításánál alkalmazni tudnak az ott dolgozók. Ráadásul olajozottan, mivel ilyen esetekben általában időből van a legkevesebb. 

A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. mohácsi telephelyén szintén van ilyen terv, mivel tetemes mennyiségű klórt használnak.

A gyakorlat feltételezése szerint kedden rakodás közben megsérült egy ötszáz kilogrammos klórhordó, amiből szivárgott a veszélyes anyag.

A klórgáz az emberi szervezetekre nézve erőteljes köhögést, légszomjat és könnyezést vált ki, valamint részlegesen bénítja a központi idegrendszert. Magas klórgáz-koncentráció tartós belégzése akár halálhoz is vezethet, vagyis valóban veszélyes anyagról van szó.

Az előírások szerint a klórgáz-adagoló rendszer üzemeltetőjének minden egyes kezelő részére biztosítania kell légzőkészüléket, személyre szabottan, névre szólóan, hatékony klórgáz-szűrővel és gázmaszkonként legalább egy tartalékkal.

A cég a dolgozóival a feltételezett káresemény kapcsán gyakoroltatta a veszélyeztetett épületek kiürítését, és a káresemény felszámolását a szükséges védőfelszerelések használata mellett. A feltételezett káreseményt a cég dolgozói egy speciális kármentő használatával szakszerűen elhárították.

A gyakorlatot a Mohácsi Katasztrófavédelmi Kirendeltség iparbiztonsági felügyelője ellenőrizte, aki megfelelőnek minősítette.

 

Képünkön: a veszélyhelyzetet sikeresen elhárították a cég dolgozói (Fotó: Katasztrófavédelem).

Forrás: Katasztrófavédelem