Míg Mohácson 11, a megyében átlagosan húsz százalékkal emelkedtek az ingatlanok árai
2019. január 30. szerda 11:27

Baranya megyében tavaly húsz százalékkal emelkedtek az ingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára, amiben Pécs vitte a prímet. A megye más városaiban visszafogottabb volt a változás: Mohácson például tizenegy százalékos volt a növekedés - ami ugyan megyei szinten nem kiemelkedő, de az országos átlagot megelőzi. Lapunk számára az ingatlannet.hu készített részletes elemzést.
Az elmúlt három évben megdöbbentő változások mutatkoztak a hazai lakáspiacon. A forgalom és a lakásárak mellett a lakásépítési kedv is az egekbe szökött - utóbbi a 2015-ös szinthez képest megháromszorozódott, amivel az európai ranglista élvonalába kerültünk.
A statisztikák szerint 2018 első három negyedévében 28%-kal több lakás épült az előző év azonos időszakához képest, ami azt jelenti, hogy az újlakás-állomány több mint 10 ezerrel bővült. A növekedés üteme egyébként a főváros mellett a községekben volt kiemelkedő, az építkezések pedig fele-fele arányban oszlottak meg a magánszemélyek és a vállalkozások között.
Ezzel párhuzamosan az említett időszakban hat százalékkal csökkent a kiadott építési engedélyek száma, amit feltehetően az öt százalékos áfa bizonytalan sorsára vezethető vissza. Ezt az adatot jelentősen befolyásolja a főváros 25%-os visszaesése is, amit a többi város 9%-os és a községek 7%-os emelkedése nem tudott ellensúlyozni.
Baranya megyében tavaly húsz százalékkal emelkedtek az átlagos négyzetméterenkénti árak, amiben nagy szerep jut a Pécsett tapasztalt ugyanekkora mértékű emelkedésnek. A megye más városaiban visszafogottabb volt a változás: Mohácson például 11%-os volt a növekedés - ami ugyan megyei szinten nem kiemelkedő, de az országos átlagot megelőzi.
Az átlagos ingatlanárak változása Baranya megyében és néhány városában 2018-ban
Ha egy érdeklődő a százalékos változásokat látja, akkor az első, fejében felmerülő kérdések között szerepel, hogy mit jelent ez a jelenlegi árszínvonalra fordítva. A családi házakat górcső alá véve azt látjuk, hogy a pécsi árszint az országossal csaknem megegyezik, a megyei viszonylatot pedig 32%-kal haladja meg. A mohácsi házak 132 ezer forintos négyzetméterenkénti átlagárukkal mintegy 30 ezer forinttal - azaz 18%-kal -, a pécsi viszonylattól pedig több mint 80 ezer forinttal - vagyis 38%-kal - maradnak el.
Csökkenthetnek az albérleti díjak
A megindulásnak köszönhetően idén tömegesen kerülhetnek piacra az új lakások, ami az albérletpiacon is új távlatokat nyithat meg. A jó minőségű lakások kínálatának bővülésével ugyanis mérséklődhet a kiváló állapotú ingatlanokra jellemző 10-20%-os felár, ami visszavetheti a rosszabb állapotú társaik díját.
A különbségek a téglalakások esetén ennél nagyobb léptékűek. A Pécsen meghirdetett lakások 392 ezer Ft/m2-es átlagárukkal 3%-kal körözik le a megyei szintet (ami egyúttal ara utal, hogy a megyeszékhely jelentősen befolyásolja a megyei árszínvonalat). Az eltérések élesebben kirajzolódnak, ha a korábban említett Komlót és Mohácsot is számításba vesszük. Az említett ingatlantípus Ft/m2 ára Mohácson 217 ezer forinttal - 57%-kal -, Komlón pedig 230 ezer forinttal - 58%-kal - marad el a megyei szinttől.
Átlagos ingatlanárak Baranya megyében és néhány városában (Ft/m2, 2018. decemberi adatok alapján)
Forrás: Ingatlennet.hu - Fotó: Pixabay
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Mohácsi kisfiú, Mufics Máté nyerte a...
- Megvan a nyertes, készülhetnek a...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Miután a párját lecsukták, a most...
- Elkészült, s már birtokba is vették a...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Kiterjedt kábítószer-kereskedő...
- Tűz ütött ki egy baranyai házban, a...
- Az időjárás sem szólhatott közbe -...