Majd' negyven éve volt ilyen kevés gyilkosság a megyében, mint tavaly
2015. március 01. vasárnap 09:51

Baranyában a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőit, a gyilkosokat rendre elfogják a rendőrök. Nem volt ez másképpen tavaly sem, valamennyi vélt elkövetőt felelősségre vontak.
Sokkal inkább újdonság ellenben az, hogy mindössze három gyilkosságot követtek el Baranyában 2014-ben. (Ezek közül egyet éppen Mohácson - pontosabban az áldozatra, egy idős férfire tavaly januárban találtak rá, de az emberölés még 2013-ban történt.)
Ilyenre nagyon régen, majdnem négy évtizede, egészen pontosan 1977 óta nem volt példa. Az arányokat jól érzékelteti, hogy a közelmúltban volt olyan év, amikor tizennyolcnál állt meg a számláló, 2010-ben tizennégynél, egy évvel később pedig tizenegynél.
A kedvezően alakuló statisztikából azonban egyáltalán nem következik, hogy mostantól a nyugalom és a béke lesz az úr Pécsett, a potenciális bűnelkövetőeket ugyanis Korinek László, a Pécsi Tudományegyetem jogászprofesszora szerint nem befolyásolja az a tény, hogy lebukásuknak óriási a kockázata.
A rablókat is elfogták
- Az emberölés ritkán előforduló jogsértés, amelynek hátterében a legtöbbször személyi, családi konfliktusok állnak, amelyek viszonylag könnyen kinyomozhatók, így a felderítési arány magas - mondta munkatársunk érdeklődésére. - Az éppen aktuális statisztika nem befolyásolja az elkövetőket. Szinte teljesen véletlenszerű, hogy egy adott évben hány ilyen eset történik egy városban, országosan pedig kiegyenlítődik az arány. Nem kell tehát a mostani tendencia mögött csodát látni - tette hozzá.
A jogászprofesszor véleményét osztotta egy hírportálunk által megkérdezett bűnügyi pszichológus is. Úgy vélte, bár fájdalmas kimondani, de sajnos vannak előre kódolható gyilkosságok, amelyeket évről-évre el fognak követni. Ezek általában a tettesek életmódjából következnek, és lényegében csak az számít véletlennek, hogy mikor fajul tettlegességig mondjuk egy „megszokott" családon belüli, bor- és pálinkagőzös veszekedés.
Mindezek mellett olyan bűnesetek elkövetése is benne van a pakliban, amelyekre nem lehet számítani, olyannyira nem, hogy még az elkövetők sem gondolnak sokszor az erőszakra azt megelőzően, hogy ahhoz folyamodnának. Ezek azok a tipikus esetek, amelyek amiatt következnek be, mert a tetteseknél „elszakad a cérna".
A kriminálpszichológus szerint mindezek megelőzésére az esély szinte nulla, így az a rendőrségtől nem is várható el.
B. E. - P. P. - Fotó: Kálmándy Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vízbe fulladt egy férfi az orfűi...
- Lesodródott egy autó a Mohácsról...
- Továbbra is a Duna hullámsírjában...
- Mutatjuk, merre járnak a NAV baranyai...
- Az átlagosnál gyengébb szilvatermés...
- Narancs riasztást adtak ki Baranyára...
- Vizet juttattak a Dunából Belső-Bédába
- Prakatur Tamás hídján senki sem...
- Nyergesvontató rohant az építés alatt...
- Száz éve is jártak már Mohácson helyi...