Madárbaráttá alakítják a vezetékeket a Duna árterében
2019. február 17. vasárnap 13:10

A középfeszültségű villanyvezetékek sokszor okozzák védett állatok, elsősorban nagyobb testű madarak sérülését, pusztulását.
A madarak egyrészt a vezetéknek ütközve sérülhetnek, másrészt - és ez gyakoribb a középfeszültségű vezetékeken - az oszlopokra telepedve áramütést szenvedhetnek. A természetvédelmi szervek és az áramszolgáltatók már sok éve dolgoznak azon, hogy ezt a veszélyt csökkentsék, ennek érdekében szigetelők kerültek fel az oszlopokra, illetve olyan fejszerkezetek, ahol a vezetékek elhelyezése csökkenti annak a lehetőségét, hogy a madarak áramütést szenvedjenek.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Gemenci Tájegységében a töltéstől a Dunáig húzódik egy középfeszültségű vezeték, ami potenciális veszélyforrást jelentett a környéken költő védett madárfajok (rétisas, fekete gólya, barna kánya...) egyedeire.
Bár korábban már úgynevezett szigetelőpapucsok kerültek az oszlopokra, ez nem jelentette a legjobb megoldást. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság részese egy nemzetközi pályázatnak, ami a Duna és ártere, mint ökológiai folyosó megőrzésével foglalkozik.
Ennek keretében nyílt lehetőség arra, hogy a DDNPI előteremtse az anyagi fedezetét a vezetékszakasz átépítésének. Ennek keretében a madarakra különösen veszélyes, síkban elhelyezett kereszttartókat cserélik ki olyan, háromszög elrendezésű tartókra, ahová a madarak kevésbé tudnak beülni és még a nagyobb testű madarak sem tudják a szárnyaikkal zárni az áramkört. Azokon az oszlopokon, például kapcsolók, trafók esetében, ahol ilyen átépítésre nincs műszaki lehetőség, a veszélyes vezetékek kerülnek burkolásra illetve hosszabb szigetelők lesznek beépítve, ezzel is csökkentve az áramütés veszélyét.
A projekt során az árteret átszelő 3,5 km hosszú vezetékszakaszon 44 oszlop kerül átépítésre. A munkálatokat a vezetéket üzemeltető E.ON Dél-Dunántúli Áramhálózati Zrt. végzi a területet vagyonkezelő Gemenc Zrt-vel egyeztetett módon. Mivel a közelben egy rétisas pár is költ, ezért a munkavégzést két szakaszra kellet osztani, a fészek körüli védőzónán kívül már dolgozhatnak a szakemberek, viszont a 400 méteres védőzónában csak akkor kerülnek kicserélésre a fejszerkezetek, ha a fiókák már elég nagyok ahhoz, hogy az emberi zavarás ne okozhassa a költés meghiúsulását.
Forrás: DDNP
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Megvan a nyertes, készülhetnek a...
- Mohácsi kisfiú, Mufics Máté nyerte a...
- Miután a párját lecsukták, a most...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Baranyában is programokkal várják a...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Elkészült, s már birtokba is vették a...