Közleményt adott ki a Pécsi Törvényszék Jancsula Dezső ügyében
2022. március 30. szerda 18:41

Amint arról beszámoltunk, Áder János köztársasági elnök a Pécsi Járásbíróságon a személyi szabadság megsértésének bűntette miatt indított büntetőügyben Jancsula Dezsőt eljárási kegyelemben részesítette. Dr. Sipos Balázs, a Pécsi Törvényszék elnöke szerdán este ezzel összefüggésben a következő közleményt adta ki:
"Az egyéni kegyelmezési jog gyakorlása az Alaptörvény felhatalmazása alapján a vonatkozó jogszabályok szerint a köztársasági elnök kizárólagos hatáskörébe, kompetenciájába tartozik.
A közvélemény hiteles, objektív és pártatlan tájékoztatása érdekében hangsúlyozni szükséges azonban, hogy az egyéni kegyelmezési jog körébe tartozó eljárási kegyelem - mint büntethetőséget megszüntető ok - a büntetőügy érdemi, a bűnösség avagy ártatlanság kérdésében való állásfoglalást nem jelent, az igazságszolgáltatás lényegéből eredően a büntetőbíróság a nyilvános tárgyaláson lefolytatott bizonyítás eredményeként, a bizonyítékok gondos, alapos mérlegelésével keresi az igazságot és hozza meg ennek megfelelő döntését.
Az eljárási kegyelem gyakorlása folytán - mivel ez a büntetőeljárás kötelező, mérlegelést nem tűrő megszüntetésének kötelezettségével jár - a valósághű tényállás megállapítására, így a bűnösség kérdésében való állásfoglalásra nem kerülhet sor, mindez azonban nem jelenti azt, hogy a Pécsi Járásbíróság korábbi eljárása a büntetőeljárási törvény, vagy egyéb jogszabály megsértésével zajlott volna ez idáig, hiszen az ügyészség benyújtott vádirata alapján, a törvényi rendelkezések megfelelő alkalmazásával hozta meg a bíróság tárgyaláson kívül, büntetővégzéssel marasztaló döntését, amelyet a rendelkezésre álló bizonyítékok, különösen a cselekményt rögzítő videófelvétel alapozott meg", olvasható a Pécsi Törvényszék elnökének közleményében.
Forrás: Pécsi Törvényszék
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Elrabolt egy újszülöttet egy nő az...
- Három település tűzoltói oltottak egy...
- Balasetveszélyessé váltak a fák az...
- Húsz éles bevetésen vett részt a...
- Orbán Viktor: szerdától érkezik a...
- Újabb elfogások: futószalagon...
- Betlehemet legóból: várják a gyerekek...
- Bezzeg Románia: megint csaknem...
- A mohácsi gimi csapata nyert az...
- TCR World Tour: Michelisz Norbert a...

