Emmausz - húsvéthétfői vigasság és programok a bólyi pincékben

2014. április 19. szombat 17:43

Emmausz - húsvéthétfői vigasság és programok a bólyi pincékben

Bólyban több mint száz esztendeje őrzik a német népszokást, a húsvéthétfői Emmausz-járást, de más Mohács környéki falvakban és a mohácsi szőlőhegyen is benépesülnek a pincék ezen a napon. 

Emmauszkor, húsvéthétfőn minden kicsit más: ahol tartják a népszokást, mint például a Mohács környéki német falvakban és persze leginkább Bólyban, a szőlőhegyeken, pincéknél a szokottnál kedvesebben fogadják az embereket, s még az idegeneket is behívják egy pohár borra.

A német népszokás baranyai gyökerei Bólyból erednek, ahol több mint száz éve megtartják, de újabban azokon a területeken is terjed, ahol korábban szinte ismeretlen volt, s nem is csak a német nemzetiség körében. Mohácson is egyre több család, baráti társaság dönt úgy, hogy a húsvéthétfőt a szőlőhegyen töltik.

A bólyi Emmausz - ami 2011 óta a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékében szerepel - délelőttje jó idő esetén a pincefalu mellett elterülő Kálvária dombon szabadtéri szentmisével kezdődik.

Emmausz a Bibliában

A Bibliában Lukács és Márk evangéliuma számol be az Emmauszban történtekről.

Az „emmauszi" tanítványok hazafelé tartottak Jézus keresztre feszítése után Jeruzsálemből,amikor csatlakozott hozzájuk egy vándor. Látva szomorúságukat, arról érdeklődött, mi bántja őket. A vándorban a tanítványok kezdetben nem ismerték fel Jézust. Emmauszba érve rájuk esteledett, ezért tanítványai vacsorát és szállást ajánlottak a „vándornak", amit ő el is fogadott. Csak akkor ismerték fel őt, amikor megszegte kenyerüket, ám abban a pillanatban el is tűnt előlük. A tanítványok nyomban visszafordultak, hogy a megváltó feltámadásának bizonyosságáról hírt vigyenek Jeruzsálembe., s csak később, jelekből jöttek rá, hogy ki tért vissza hozzájuk.

Az ünneplés a kora délutáni órákban a pincesorban folytatódik. A helyi és környékbeli pincegazdák nyitott ajtókkal és a táj jellegzetes boraival várják rokonaikat és ismerőseiket. A családi présházak mellett vendéglátóegységként működő pincészetek várják azokat a Bólyhoz rokoni illetve baráti szálakkal nem kötődő érdeklődőket, akik szívesen részt vennének e rendezvényen.

Programok:
Batthyány-Montenuovo Mauzóleum:
14:30 Húsvéti koncert, fellép: Bólyi Vegyeskar, Bólyi Zeneiskola tanárai és növendékei
Színpadi produkciók:

Marienberg - Hohl találkozásánál, a keresztnél:
15:00 Versendi Kovács József és tambura zenekar
16:30 Schnaps Kapelle

Alsó-Tukár, a Zrínyi utcai kereszteződésnél:
15:00 Héttorony Hangászok
16:30 Borbarátok Zenekar

Felső-Tukár, az Alsó-Tukárba levezető járdánál:
15:00 Boja
16:30 Black Café

Marienberg - Hohl pincesor:
14:00 Borjádi Német Nemzetiségi Tánccsoport

Alsó-Tukár:
15:00 Józsa Gergely Néptánccsoport 

Felső-Tukár:
15:00 Sátorhelyi Néptáncegyüttes

Kántor-rét:
12:00 - 19:00 „Százévnyi Emmausz" fotókiállítás
14:00 - 18:00 Kézműves foglalkozás
Hordós játékok - vetélkedés kicsiknek és nagyoknak
Kosárhinta

Nyitott pincék:
Brutyó Pince
May Pince Panzió
Roth Pincészet

Családi nyitott pincék:
Mátyás Pince
Rote Adler Pince (Edit und Wolfgang)

A „Családi nyitott pincék" kereskedelmi tevékenységet nem folytatnak,
de szívesen megkínálják az érdeklődőket egy-egy pohár borral.

Képünkön: a bólyi pincesornál kulturális programokkal is várják a vendégeket (Fotó: bólyi önkormányzat).

B. M.