Bőven van szabad álláshely, valamiért mégis magas a munkanélküliek aránya Mohácson

2017. június 04. vasárnap 10:20

Bőven van szabad álláshely, valamiért mégis magas a munkanélküliek aránya Mohácson

Álláshirdetések tucatjait teszik közzé hétről-hétre Mohácson, ennek ellenére az országos, 5,1 százalékos munkanélküliségi rátával szemben a városban nagyon magas, 10,4 százalékos ez az arány - emelte ki a Mohácsi Járási Hivatal foglalkoztatási osztálya munkaerő-piaci helyzetéről szólt tájékoztatóból a május végén tartott képviselő-testületi ülésen Szekó József polgármester. 

A foglalkoztatással kapcsolatban az elmúlt évi statisztikai adatok, illetve az önkormányzat részéről a munkahelyteremtés szándékával tett intézkedések nyomán is létesített álláshelyek ismeretében valóban szembetűnő, hogy Mohácson 870 munkanélkülit tartottak nyilván 2016-ban.

- Aki akar, képes és tud dolgozni, az ma már elhelyezhető - mondta Józsa-Dénes Zsolt, a foglalkoztatási osztály vezetője, a tájékoztató előterjesztője. Egyúttal azt is hozzátette, hogy az álláskeresők egy része fizikai-, egészségügyi és mentális állapota miatt nem alkalmas a rendszeres munkára, számukra a jövedelemszerzésre egyedüli lehetősége a közfoglalkoztatás.

A statisztikai adatok szerint Mohácson és térségében tavaly a munkanélküliek 52,7 százaléka férfi, 47,3 százaléka nő volt. A regisztrált álláskeresők sorában kis mértékben csökkent a 25 év alattiak aránya, viszont 2,1 százalékkal emelkedett az 55 év felettieké.

Minden korábbinál nagyobb arányban, 161 százalékkal nőtt a múlt évben a nem támogatott álláshelyek száma, összesen 625 fő foglalkoztatási igényével, míg a munkáltatók - elsősorban az önkormányzatok - közfoglalkoztatási igénye csökkent.

Mohácson korábban 600 főnek is biztosított munkalehetőséget a város, közmunkában jelenleg valamivel több mint 200-an dolgoznak, de Szekó József álláspontja szerint az elvégzendő feladathoz igazodva 100 főre csökkenthető ez a létszám.

Nőtt a nyugdíj előtti álláskeresési segélyt igénylők száma 2016-ban, amit Józsa-Dénes Zsolt így értékelt: „Sokan tévesen, mintegy előrehozott nyugdíj lehetőségeként kezelik ezt az ellátási formát és a tartós foglalkoztatásból, vagy régóta működő vállalkozásból kilépve igénylik, nem kis kockázatot vállalva".

Ami pedig a kockázatokat illeti, az osztályvezető jelezte, rájuk is a regisztrált álláskeresők feltételei vonatkoznak, vagyis amennyiben adott szakterületen dolgozóra igényt jelentenek be a munkaadók, megtörténik a kiközvetítésük, s ha nem élnek a felkínált lehetőséggel, akár ellátás nélkülivé is válhatnak.

A 2017-es évre vonatkozóan Józsa-Dénes Zsolt a különböző szakmaszerzési lehetőségek mellett megjegyezte azt is, hogy több forrásból, minden eddiginél jobb feltételekkel tudnak támogatást biztosítani a foglalkoztatóknak, ami a regisztrált álláskeresők létszámának csökkenését eredményezheti.

Forrás: Önkormányzati Hírek