Vigyázzunk a sünikre a tavaszi kerti munkák során!
2025. május 11. vasárnap 10:04

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.
Az MME az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja - írták.
A sünök védelme érdekében azt ajánlják, hogy ne a vasvillával, hanem a szerszám nyelével, majd kesztyűs kézzel fentről lefelé haladva forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün. Az óvatosság különösen ajánlott a május-júniusi ellési időszakban, amikor a menedékekben hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is lehetnek - tették hozzá.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy soha ne gyújtsuk fel az ilyen rakásokat.
Ha egy gallyrakás megbontásakor sünfészket találunk, semmiképpen se szedjük össze a kölyköket, és kezdjük nevelgetni őket, ehelyett pakoljuk kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat - figyelmeztettek.
Mint írták, a lakott gallyrakások elbontásával négy-öt hetet kell várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, és más búvóhelyet találnak. A természetvédők alternatív megoldásként javasolják lehullott lombból és gallyakból sünmenedék kialakítását, ahová szükség esetén áttelepíthetők a lombhalmok alatt megbúvó állatok.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Aki teheti, ne most menjen...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Jelentős lehűlés érkezik, visszaesik...
- Visszatért, s a nyolcvanadik bajnoki...
- Így itassuk a madarakat a nyári hőségben
- Fehérre festik a síneket a pécsi...
- Ismét a Dunában mosnak Mohácson -...
- Ifjúsági Lelkisegély Szolgálat
- Pécsett mérték össze tudásukat az...
- Újabb földrengés volt Magyarországon...