Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is láthatunk az égen
2025. április 21. hétfő 10:11

A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesznek megfigyelhetők április 22-én, kedden. Első ismert megjelenése időszámítás előtt 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az esőként hulló csillagokat.
A közlemény szerint a minden év április 22. táján vissza-visszatérő meteorraj mérsékelten sűrű hullócsillag zápora kedd hajnalban figyelhető meg a legjobban. Ekkor óránként akár tíz hullócsillag is megjelenhet az égbolton, amelyek között tűzgömbök is előfordulhatnak.
A meteorraj forrásaként az 1861-ben a Nap közelében járt Thatcher-üstököst azonosították, amely 417 év alatt kerüli meg a Napot.
A meteorraj nevét a Lyráról (Lant) kapta, mivel ez a csillagkép helyezkedik el a horizont felett a csillaghullás ideje alatt. A Lyridák az egyik legősibb ismert meteorraj: 2700 évvel ezelőttre sikerült visszavezetni a róla készült feljegyzéseket.
Az időszámítás előtt 687-ből származó kínai feljegyzések szerint a rajnak különlegesen nagy volt az aktivitása, a meteorok az égboltról "úgy estek, akár az esőcseppek".
A Lyridák meteorraj nagyjából 60 évente a szokásoshoz képest sokkal magasabb aktivitást produkál, a következő ilyen "kitörés" 2042-ben várható.
Az utolsó látványos kitörés 1982-ben volt.
Képünkön: fiatalok nézik a csillaghullást a Balaton-parton, Zamárdiban 2015. augusztus 11-én.
EQM - Fotó: MTI/Sóki Tamás (archív)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Aki teheti, ne most menjen...
- Jelentős lehűlés érkezik, visszaesik...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Fehérre festik a síneket a pécsi...
- Visszatért, s a nyolcvanadik bajnoki...
- Pécsett mérték össze tudásukat az...
- Ismét a Dunában mosnak Mohácson -...
- Újabb földrengés volt Magyarországon...
- Így itassuk a madarakat a nyári hőségben
- Világversenyeken is több alkalommal...