Nagy értékű fejlesztések a Szőlőhegyen: megújult az óvoda jövőre 100 éves épülete

2013. szeptember 12. csütörtök 18:19

Nagy értékű fejlesztések a Szőlőhegyen: megújult az óvoda jövőre 100 éves épülete

Még tavaly adott be pályázatot Mohács a társult formában működtetett, kötelező önkormányzati feladatot ellátó intézmények fejlesztésére, felújítására a Belügyminisztériumhoz: városunk ennek keretében a Szőlőhegyi Óvoda rekonstrukciójára, korszerűsítésére pályázott sikerrel.

A nemrég lezárult korszerűsítést kis ünnepséggel köszönte meg szeptember 12-én csütörtökön az intézmény. A népviseletbe öltözött apróságok és óvónénijeik magyar és német nyelvű dalait, versikéit táncos produkció tette még színesebbé.

A rendezvényen megjelent hatvan vendég előtt, a szépen feldíszített, őszi, szüreti hangulatú teremben Szekó József elevenítette fel az intézmény történetét. A jelenlévők megtudhatták: az épületet még 1914-ben emelte a katolikus egyház, s hosszú ideig iskolaként működött. Óvodaként harmincöt éve áll a gyermeknevelés szolgálatában.

Polgármesterünk aláhúzta: az elmúlt években többször is felvetődött, hogy esetleg máshol működjön ez az intézmény, de az önkormányzat nem talált egyéb alkalmas helyet és ingatlant e célra a környéken. Ezért döntöttek úgy, inkább a meglévő épület megtartásán és folyamatos fejlesztésén munkálkodnak, s az eltelt idő igazolta e döntés helyességét.

A város első embere sorra vette azokat a munkákat is, amelyeket az elmúlt hónapokban végeztek el e falak közt: a fejlesztés előtt az óvoda rossz állapotú nyílászárókkal rendelkezett, ami jelentős hőveszteséggel járt. A fenntartással járó kiadásokat tovább növelte a rossz hatásfokkal működő, korszerűtlen kazán, amely egyre gyakrabban hibásodott meg.

Szekó József kifejtette: az ott található vizesblokk szintén nem felelt meg a mai kor elvárásainak. A rekonstrukció során az elavult berendezés helyére egy korszerű, kondenzációs gázkazánt, valamint egy 300 literes, indirekt használati melegvíztárolót építettek be a kivitelezők.

A fűtésrendszer felújítása folyamán öt darab lapradiátort is kicseréltek, külön szabályozóegység beépítésével. A fűtésrendszer újjáépítésével az óvoda jelentős megtakarítást ér el - húzta alá polgármesterünk, hozzátéve: az épület energiahatékonyságát tovább növelték tizenkét nyílászáró cseréjével.

Vállalkozóként a Mohácsi Városgazdálkodási és Révhajózási Kft., a Munkás-Butykó Építőipari Kft., a Korsós Kft., MOHÁCS-HŐ Hőszolgáltató Kft., a Sombereki Asztalosipari Szövetkezet, Dikán György és a Polgármesteri hivatal karbantartó egysége végezte el a munkákat, amelybe néhány közfoglalkoztatott is bekapcsolódott.

A több mint 10,6 milliós programhoz pályázaton közel 8,2 millió forintot nyert el az önkormányzat, az önkormányzati önerő megközelítette a 2,5 millió forintot.

Köszöntőjében Földváriné Wiszt Zsuzsanna, az intézmény vezetője kiemelte: az óvoda kicsit művelődési ház- és kultúraközvetítő szerepet is betölt e városrészen, ahol nagyjából nyolcszáz ember él. Az óvoda évek óta hívja és várja a programjaira valamennyi generáció képviselőit: karácsonyi estre, farsangi bálra, Márton-napi felvonulásra, kiállításokra, közös kirándulásokra...

Az óvodavezető szerint a most kezdődő oktatási évben feltétlenül üdvözölni kell a közösségi és az erkölcsi nevelés megjelenését, mert, ahogyan ő fogalmazott, „egyre többen ismerik fel, hogy az emberiség és hazánk népessége morálisan visszaesett és számos tekintetben tévúton jár".

- Az alapvető változásokat már óvodában el kell kezdeni: igen, ebben az életkorban már lassan, fokozatosan tudatosítani szükséges, hogy mi a rossz, mi a jó, mi a követendő és mi az elvetendő - mondta Földváriné Wiszt Zsuzsanna, aki az esemény zárásaként egy-egy oklevéllel és kisebb ajándékokkal személyesen is köszönetet mondott mindenkinek, aki a pályázat sikerén és az intézmény felújításán munkálkodott e nagyszabású program keretében.

Ádám Miklós