Tűz a Szársomlyón: a védett növények és állatok többsége átvészelhette a pusztítást
2019. március 02. szombat 16:40

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei a helyszínen vizsgálták, milyen károkat okozott a Szársomlyón pénteken pusztított tűz.
Az, hogy a tűz a természeti értékekben, védett növény- és állatfajokban milyen kárt okozott csak később lesz megállapítható, de az már most is látszik, hogy a gyorsan átvonuló lángok csak a gyepszintben pusztítottak, a fás szárú növényzetet számottevően nem károsították.
Az avartüzek sajátossága, hogy gyors lefolyásúak, nem forrósítják át mélyen a talajt, így várhatóan az olyan hagymás védett növények, mint például a magyar kikerics sem fognak súlyos károsodást szenvedni.
A kora tavaszi időszaknak köszönhetően a hegy állatvilága sem számottevően aktív még, így a téli álmukat alvó haragos siklók is átvészelhették a tűzesetet.
A tűz hatását pontosabban csak az oltás után lehet majd felmérni, a hosszú távú hatások kimutatására pedig az igazgatóság több élőlénycsoportra is kiterjedő monitoring vizsgálatot tervez elindítani.
A tűz kialakulásának okait a hatóságok a nemzeti park igazgatóság bejelentése nyomán még vizsgálni fogják.
Forrás: DDNP
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Megvan a nyertes, készülhetnek a...
- Miután a párját lecsukták, a most...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Baranyában is programokkal várják a...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Tűz ütött ki egy baranyai házban, a...
- Az időjárás sem szólhatott közbe -...
- Elkészült, s már birtokba is vették a...