Szerteágazó feladatkörben, növekvő ügyszámmal dolgoznak a Mohács kistérségi családsegítők
2013. október 18. péntek 19:28

Mohács Kistérségi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat idei tevékenységéről értesülhetett az a közel negyven érdeklődő, aki ott volt tegnap délután a Széchenyi Ifjúsági Centrumban.
Az érintett pedagógusok és más szakemberek előtt Fehér László, az intézmény vezetője mutatta be a szolgálat munkatársainak körét, mindjárt a beszámoló elején rögzítve: a rendelkezésükre álló idő alatt nyilván csak egy szeletét mutathatja be kollégáival szerteágazó, összetett feladatkörüknek.
A szervezet irányítója elsőként az általuk szervezett óvodai foglalkozások jelentőségét elemezte, kiemelve: ezen alkalmak, amelyek pszichológusok, szociális munkások, tanítók részvételével zajlanak, sokoldalúan igyekeznek szélesíteni a szülők látókörét, a gyermeki lélekkel, neveléssel kapcsolatos ismereteit. Fehér László szólt az általuk szervezett, a nehéz sorsú gyerekek, fiatalok számára meghirdetett nyári táborokról is, e programok nyilvánvaló sikeréről: arról, hogy az anyagi háttér megteremtésével, munkatársai és más segítők bevonásával igazán tartalmas, programokban gazdag napokat tölthetett el a Balatonnál és Szebényben számos, szociálisan nehéz helyzetben élő fiatal.
A szolgálat munkatársa, Németh Tamás számokban kifejezve is igyekezett képet adni tevékenységükről. Megtudtuk: idén, eddig több mint 2.600-an vették igénybe szolgáltatásaikat, közülük nagyjából ezren új ügyfelek. A családsegítő összesen huszonhét települést lát el, a kliensek nagyjából fele mohácsi. A szakember részletesen beszélt arról is, hogy milyen ügytípusokban állnak a hozzájuk fordulók rendelkezésére. Szavaiból kiderült: tevékenységük a családtámogatási ügyektől az adósságkezelésig, a segélyezésektől a hozzátartozói nyugellátások igényléséig igen szerteágazó. Németh Tamás aláhúzta: nyilvántartásaikból kiviláglik, hogy az Eötvös utcában évről évre mind több a 18-34 év közötti ügyfél.
A folytatásban - egyebek mellett - Csehné Hohmann Angéla beszélt a hallgatóságnak a „veszélyeztetett gyermek" fogalmáról. Tavaly 457 ilyen fiatal került a látókörükbe, s ily módon 270 családnak igyekeztek szakmai segítséget nyújtani. Ami a kategóriánként való megoszlást illeti, az érintettek egy részét tanácsadás keretében látták el, mások alapellátásban gondozottakká váltak, 167 gyermeket kellett védelembe venni, és voltak ideiglenesen elhelyezettek, átmeneti nevelésben részülők is, míg egy fő utógondozásra szorult.
A szakember a problématípusokat ugyancsak átfogóan elemezte, taglalva, miért is kerülnek be e korosztály képviselői az ellátórendszerbe? Nos, az okok ez esetben is sokfélék lehetnek, kezdve a gyermeknevelési gondoktól a szülők életviteléig, a szenvedélybetegségekig bezárólag. Szakmai tevékenységüket vizsgálva Csehné Hohmann Angéla szemléletesen beszélt arról, hogy mit tesz szolgálatuk a konkrét esetekben, az egyes ügytípusokkal szembesülve.
A beszámoló kitért a jelzőrendszer által küldött jelzések számára is: mint kiderült, idén - a közoktatási intézményektől, az állampolgároktól a rendőrségig bezárólag - 1.256 esetben értesültek arról: valahol gond van, valahol, valaki segítségre szorul, s a családsegítő munkatársainak cselekedniük kell. Ez idén, naponta idáig átlagosan négy esetet jelentett.
Képünkön: egyre több ügy, egyre fiatalabb ügyfelek - ez is kiderült a családvédelmis szakemberek beszámolójából.
Ádám Miklós
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Drákói szigorra számíthatnak...
- Ha tűzoltónak menne, most szeretettel...
- Mohácsi győztese is van az...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Apa és fia rabolt ki egy férfit egy...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Jön az ezer meg ezer mécses...
- A mohácsi rapper, Bálint Zsolt is...
- Ferenc pápa megjelent a Szent Péter...
- Csaknem az összes belföldi...