Szépen fejlődnek a szigeti kertészet növényei, a szomjazó földet naponta öntözték
2015. augusztus 27. csütörtök 18:40

Mohács önkormányzata országosan az elsők között teremtette meg a feltételeit annak, hogy a szigeti városkörzetben kertészetet létesítve a helyben lakó 27 személynek folyamatosan munkalehetősége legyen, a friss és egészséges zöldségféléket pedig a közétkeztetési konyhák hasznosítsák.
A kezdetben hathektáros területet előbb hét és fél hektárra, majd ebben az évben már tíz hektárra növelték, illetve a terményeket felhasználók körét is bővítették. Amíg induláskor a városi bölcsőde, valamint a Tomori utcai gyermekélelmezési konyha beszállítói voltak, ma már a Pándy Kálmán Otthon, a Szent János Hotel és a Margitta 92. Kft. homorúdi konyhája is hasznosítja a zöldségféléket, továbbá egy savanyító üzemnek harmadik éve csili- és cseresznyepaprikát termelnek.
- A rekkenő hőség ellenére naponta kapáltak, gyomláltak az asszonyok, a munkájuk eredménye meg is látszik, példásan rendben tartott a területünk - büszkélkedett Csomorné Somogyi Mónika, aki az ágazat adminisztratív teendőit látja el. A kertészet vezetője, Dikány István roppant elfoglalt: szervezi, irányítja a munkálatokat, gondoskodik a megrendelt áru előkészítéséről, majd azt maga szállítja a helyszínre.
Természetesen ahhoz, hogy a növények szépen fejlődjenek, az elmúlt hetetekben éjszakánként, illetve a reggeli és esti órákban rendszeresen öntöztek. A gondos munkának köszönhetően - ha csak egy jégverés nem jön - a számítások szerinti mennyiségben várható a termés. A tíz hektáron idén burgonya, vörös- és fokhagyma, sárgarépa, zöldség, paradicsom, érkezési fehér paprika, fejes- és kelkáposzta terem, de lesz cékla és sütőtök is. A savanyító üzem részére másfél hektáron csilipaprikát, további három hektáron pedig cseresznyepaprikát nevelnek.
Értelmes és hasznos munka
Azon túl, hogy a konyhák friss és nem vegyszerekkel telített zöldségféléket hasznosíthatnak, eredményes is a közhasznúak foglalkoztatása: amíg 2012-ben valamivel több mint négymilliós nettó eredményt könyvelhettek el, 2013-ban a hétmilliót meghaladó összeget és a múlt évben is ehhez hasonlót értek el.
A kertészetben foglalkoztatott férfiak feladat az öntözés, a sorközművelés kapálógéppel, illetve az elmúlt héten megkezdték a szigeti városkörzet lakott- és lakatlan területein, az elhagyott portákon, táblaszéleken kézi- és motoros fűkaszával a parlagfű irtását.
Képünkön: a csili paprika már kezd pirosodni, rövidesen szedhetik.
B. M.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Halálos baleset miatt teljes útzár...
- Bombariadó miatt bezártak egy pécsi...
- Szaharai por érkezik, saras eső hullhat
- Az egyik szavazókörbe mindössze hat...
- Már 293 ezer levélszavazatot leadtak...
- Újra kitör a tavasz, napsütés, húsz...
- Így választ országgyűlési...
- Eltűnt férfit keresnek a pécsi rendőrök
- Elhunyt Troszt József, Görcsönydoboka...
- Így újul meg a Felszab: fórumon...

