Naponta etetik a hó és a fagy miatt Béda-Karapancsán is a vadakat
2015. január 03. szombat 16:14

A hó és a fagy miatt nagyobb mennyiségű takarmánnyal, naponta etetik a vadakat a gemenci erdőgazdaság területén, így Béda-Karapancsán is. A tartós fagy beálltával a nádasokra, mezőgazdasági területekre, erdőfoltokra is kiterjesztették a takarmányozást, a táplálékot lovas fogattal és traktorral szállítják a vadetetőkhöz.
A nagyvadak főleg lucernaszénát, almatörkölyt, a nyulak, fácánok, foglyok kukoricát kapnak, de jelentős vitamin- és nyomelem-tartalma miatt fontos takarmány a szarvasok számára a télen kivágott nemes és fehérnyárfák, fűzek ágainak kérge is - írta közleményében az erdőgazdaság.
Az 55 ezer hektár vadászterületen gazdálkodó gemenci erdőgazdaság a téli időszakban ezer hektáronként havonta 50 mázsa takarmányt fordít a vadak etetésére, ez a mennyiség most a kétszeresére is nőhet - mondta az MTI-nek Janács Gergely, a Gemenc Zrt. bátaszéki erdészetének vezetője, hozzátéve, hogy a takarmány nagy részét a társaság saját területein termeli meg.
Tart a részleges tilalom
Részleges erdőlátogatási tilalmat rendeltek el január utolsó napjáig a Gemenc Zrt. területén, reggel hét és este hét óra között nem szabad az érintett erdőkben tartózkodni.
A Béda-Karapancsára is érvényes korlátozás azt jelenti, hogy az erdők felkereséséhez a Gemenc Zrt. engedélyére van szükség.
A tilalmat a nagyvadak vadászati idénye miatt rendelték el, elővigyázatossági megfontolásokból.
Az erdőfoltokon elhelyezett táplálék azért fontos, hogy a szarvasoknak és főleg az őzeknek ne kelljen nagy távolságot megtenniük a jegesre fagyott hóban, eközben ugyanis megsérülhetnek - tette hozzá. A takarmány mellett az etetők környékére szénát is vittek, ahol a vadmalacok menedéket találtak a hideg ellen. A szakember szerint az idei szaporulatot a szokásosnál korábbra várják, a területen már láttak malacokat.
A téli időszakban normális körülmények között a gemenci erdő több ezres vadállománynak kevesebb mint tíz százaléka hullik el. 2013-ban a szokatlanul télies márciusi, áprilisi idő miatt érzékelhetően több volt az elpusztult vad, a júniusi árvíz miatt pedig a hullámtéri területen 50 százalékot is meghaladta az elhullott vadak aránya - mondta az erdészetvezető.
Képünkön: Az erdőgazdaság munkatársai takarmányt szállítanak lovas kocsival a társaság Kölked közelében fekvő erdészetében (Forrás: MTI/Sóki Tamás).
Forrás: MTI/Mohácsi Újság. hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felhőtlen, napos, nagyon meleg nap...
- Frissen végzett rendőrök álltak...
- Kiválasztották a kivitelezőt,...
- Csaknem másfélmillió gyermek...
- A püspöki palota, a kincstár is...
- Hamarosan újra a Mohácsi Kórházban is...
- Csütörtöktől a legmagasabb fokozatú...
- Szombaton délután újra fellobbannak a...
- Felgyújtotta az ország ikonikus...
- Csaknem 30 ezren dolgoznak az idei...