Emelkedett a Duna szintje, így Belső-Béda is végre vízutánpótláshoz juthat
2019. március 26. kedd 12:38

A folyón érkező árhullám lehetővé tette, hogy vízhez juttattassák a bédai holtágakat, amire a halaknak és a madaraknak is nagy szükségük van.
A belső-bédai vízrendszer valamikor szervesen kapcsolódott a Dunához. A folyamszabályozás során ezek a mellékágak a védgát megépítésével leválasztódtak a folyóról.
Ennek következtében az árhullámok alkalmával már nem tudnak természetes úton vízhez jutni, ezért ez már csak emberi beavatkozással lehetséges.
A Duna jelenlegi vízállása lehetővé teszi ezt a pótlást, ezért a DDNPI kérésére a Dél-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság segítségével a valamikori mellékágak ismét vízhez juthatnak.
A vízpótlás célja, hogy a tavaszi árhullámokat utánozva mesterségesen megemeljék a vízszintet, amire az élővilágnak ilyenkor van a legnagyobb szüksége.
A legtöbb halfaj ívása is ehhez az időszakhoz kötődik, ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy a halak sikeresen szaporodhassanak. A halak mellett a gémféléknek is nagy szükségük van a vízre.
A csapadékszegény időszak miatt a nádasok is szárazra kerültek, ezáltal számos gémféle költése is veszélybe került. Ha ugyan is nincs kellő magasságú víz a nádasban, akkor a vaddisznók könnyen be tudnak menni, és megeszik a fiókákat, vagy a tojásokat.
A vízszint emelését követően remélhetőleg az idei évben is sikeresen szaporodhat a természetvédelem címermadara a nagy kócsag, valamint a nádi gémtelepek többi madárfaja is, például a kis kócsag, a bakcsó, szürke és vörös gém és a bölömbika is.
Forrás: DDNP
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Lezárják a Busó-körforgalmat, a...
- Orbán Viktor: nem fogjuk hagyni, ami...
- Jelentősen szigorodtak az alkalmi...
- Újabb visszaéléssel vádoltak meg egy...
- Durván emelkedett a hőhullámos napok...
- Húsz országból érkeznek a résztvevők...
- Gomolyfelhőkből érkezhetnek záporok,...
- Szentágothai Jánosról nevezi el új...
- Mohácson és környékén is pusztítják a...
- Szépészeti beavatkozásokat végző...