Csaknem hárommilliárdos iskolafejlesztés kezdődik a mohácsi tankerületben

2017. szeptember 12. kedd 19:48

Frissítve: 2017. szeptember 13. szerda 11:14

Csaknem hárommilliárdos iskolafejlesztés kezdődik a mohácsi tankerületben

FRISSÍTVE! Csaknem hárommilliárd forintos iskolafejlesztés indul a mohácsi tankerületben az Emberi Erőforrás Fejlesztési Program (EFOP) keretéből - jelentette be a Duna-parti város tankerületi központjának igazgatója, Käszné Lebő Zsuzsanna kedden. Mohácson a Széchenyi és a Brodarics iskolában, valamint a gimnáziumban lesznek nagyszabású fejlesztések, a tankerületben pedig többek között Sombereken, Szederkényben, Lippón és Majson, az általános iskolákban.

Käszné Lebő Zsuzsanna a mohácsi Petőfi Sándor Kollégium mintegy 130 millió forintos épületenergetikai fejlesztési projektjének záró rendezvényén közölte: 2 milliárd 850 millió forintos támogatást nyertek a tankerülethez tartozó iskolák épületeinek felújítására, bővítésére, korszerűsítésére.


Az esemény egyben a kollégium névadó ünnepsége is volt, amelyen visszakeresztelték az épületet, így a jövőben hivatalosan is Petőfi Sándor nevét viseli az intézmény. 

Az épület a most befejeződött beruházás során új homlokzati és lábazati hőszigetelést kapott, kicserélték a nyílászárókat, és napelemeket is felszereltek. Utóbbiaktól azt remélik, hogy a fűtési költség várhatóan a felére csökken.

Solti Péter, a Klebelsberg Központ elnöke azt mondta, a kollégiumban megvalósult fejlesztéseknek betudhatóan az intézmény diákjai jó körülmények között tanulhatnak és pihenhetnek, a költséghatékonyság miatt pedig a fenntartó több forrást tud biztosítani más oktatási feladatokra.

Hargitai János, a térség kereszténydemokrata országgyűlési képviselője a tervezett fejlesztésekre utalva azt mondta: a 2008 és 2010 közötti "sanyarú, államcsőd közeli helyzetben" ilyen nagyságrendű fejlesztési források szétosztásáról "álmodni sem mert volna".

A Baranya megyei fejlesztésekért felelős miniszteri biztos posztját is betöltő politikus megemlítette, hogy hasonló léptékű fejlesztések lesznek a többi között Villányban, Pécsváradon, Mecseknádasdon és Hidason. Kiemelte: a "hazai költségvetési források sokasága" áll rendelkezésre az ország megújítására.

Szekó József mohácsi polgármester az elmúlt 20 év iskolafejlesztéseit is felidézve arról beszélt, hogy a EFOP-fejlesztéseknek köszönhetően a Duna-parti város oktatási intézményei két éven belül jó műszaki állapotban lesznek.

 A most bejelentett támogatásból a Mohács Térségi Általános Iskola Széchenyi István Általános Iskoláját és a Brodarics Téri Általános Iskolát együttesen 895 millió forintból, a Kisfaludy Károly Gimnáziumot pedig 150 millió forintból fejlesztik.

A gimnáziumban egyebek mellett bővítik az étkezőt, tankonyhát alakítanak ki. Az épület zárt, barokk udvarának egy része gyönyörűen parkosított, a másik fele viszont rossz állapotú, kisebb-nagyobb gödrökkel tarkított. A szóban forgó részt átalakítják, s egységessé teszik. A fejlesztések részeként tantermeket, folyosókat újítanak fel. Mivel az épület műemlék, így az elvégzendő építési munkák mindegyikére igaz, hogy meg kell, feleljen a kulturális örökség védelemről szóló törvénynek, rendeleteknek, így például a nyílászárók cseréjét is csak azok figyelembe vételével végezhetik el.

Falvakban is fejlesztenek

A most bejelentett beruházások nemcsak Mohácsot, hanem a környékbeli falvak egy részét is érintik. Sombereken például mintegy150 millió forintot fordíthatnak az általános iskola fejlesztésére. Majson 50 milliót, Szederkényben száz-, Lippón negyven, Versenden 66 millió forintos beruházás kezdődhet hamarosan az iskolákban.

A Széchenyi iskola új bejáratot kap az udvar felől, az „U" alakú épületet egy új szárnnyal bővítik, annak földszintjén aula kap helyet, amivel az épületből eddig hiányzó közösségi teret pótolják. A nevelőtestületi szoba, az igazgatás-titkárság irodái az udvari épület rossz állagú részének (mai technika termek) helyére tervezett új szárny emeletén kapnak helyet. Ennek földszintjén helyezik el a szintén felújítandó tornaterem kiszolgáló helyiségeit és az orvosi rendelőt.

A főépület emeletén, az aula fölött tantermet építenek, a természettudományi szaktantermet-labort, szertárat teljesen felújítják.

Az Ifjúsági Centrum épületében is lesznek felújítási munkák, a három épületrészt közlekedőkkel kötik össze, hogy házon belül át lehessen menni egyikből a másikba.

A Brodaricsban az elavultnak számító második emeleti természettudományi labor-szaktantermet és a szertárt teljes egészében felújítják, a mostani német teremből korszerű nyelvi labor kialakítását tervezik. Az iskola emeleti belső udvarát, amit jó időben a szünetekben használnak, új burkolattal látják el, valamint felújítják a sportudvart is. 

A tervezési és közbeszerzési eljárások lezárása után követően kezdődhetnek meg az építkezések, a befejezésük végső határideje 2020.

 

 



M. B.