Boldog Új Évet, Mohács! Szekó József polgármester újévi köszöntője
2018. január 01. hétfő 08:39

Tisztelt Olvasók!
Kedves Mohácsiak!
Boldog Új Évet Kívánok! Ilyenkor év elején így köszöntjük egymást. Van, hogy csak formálisan, a kötelező udvariasság jegyében, de többnyire őszintén, minden jót kívánva az előttünk álló legalább egy esztendőre családtagjainknak, barátainknak, jó ismerőseinknek.
Az önkormányzat vezetőjeként szilveszter éjszakáján az újévi köszöntőmet is - immár hagyományosan - azzal szoktam zárni: Boldog Új Évet Mohács!
De mi is kell ahhoz, hogy évről-évre elmondhassuk, városi szinten összességében egy kicsit boldogabb, jobb esztendőt hagytunk magunk mögött?
A magyarországi önkormányzatok szerepe, feladatköre az elmúlt évek során jelentős átalakuláson ment keresztül. Az igazgatási feladatok jó részét ma már a kormányhivatalok (okmányirodák) látják el és több, korábban „városi" feladat is állami fenntartásba került: tűzoltóság - katasztrófavédelem, kórház, oktatás;
Akik ezt egyszerű funkcióvesztésként élik meg, vesztesei lehetnek a változásoknak.
Azok a települések, amelyek nem voltak előretekintőek, vagy legalább mostanság nem képesek átpozicionálni magukat ténylegesen hátrányba kerülhetnek, lemaradhatnak.
Mindez meglátásom szerint azt jelenti, hogy a korábbi hivatali, igazgatási feladatok helyett a fejlesztési, városműködtetési feladatok kell előtérbe kerüljenek, mely jelentős szervezeti kultúra és humánkapacitás változtatást tesz szükségessé.
Hogy is állunk mi ezzel Mohácson?
Már jóval korábban, csaknem két évtizede olyan szervezeti struktúrát alakítottunk ki, mely szolgálja a városfejlesztési, működtetési törekvéseinket, amely nyitott a fejlődésre, változásokra. Ezért (is) tudtunk előrelépni, fejlődni azokban az időszakokban is mikor a települések nem dúskáltak a fejlesztési forrásokban. Tudtuk, hogy ha takarékosan, ésszerűen és jövedelmezően gazdálkodunk, akkor lesz forrásunk fejlesztésekre. Olyan fejlesztésekre, melyek nem pazarlóak, feleslegesek vagy túlméretezettek, melyek fenntartása, működtetése nem ró elviselhetetlen terhet városunkra.
Tehát úgy vélem a jó alap megvan - de hogyan tovább?
Ma már magukat a településfejlesztés szakértőinek tartók azt hangoztatják, hogy okos települést, smart cityt kell csinálni. Hiszen szinte mindenki okostelefont hord a zsebében, az ügyintézés jelentős része interneten zajlik, megállíthatatlanul terjed az e-kereskedelem, a közösségi média az életünk részévé vált és a lakásainkban is egyre több lesz az okos eszközökre alapozott megoldás.
Valóban a digitális technológiák terjedése egyedülálló lehetőségeket jelent a települések számára és ezzel a kérdéssel foglalkozni kell! De attól nem leszünk okos város, hogy a középületek energiaellátását okos eszközökkel támogatjuk vagy városi szintű mobil alkalmazásokat vezetünk be, esetleg jó sok pénzért nagy informatikai céget bízunk meg azzal, hogy vezessen be nálunk okos megoldásokat.
Emlékeztetnék: eddig is a gazdaságos, fenntartható fejlesztésekre törekedtünk.
Az okos város megvalósítása elkerülhetetlen, de csak akkor, ha az alkalmazott megoldások hozzájárulnak a városi életminőség javításához. Mindenesetre törekednünk kell arra, hogy olyan infrastrukturális feltételeket teremtsünk, amelyek segítik a digitális gazdaság megerősödését. Az ipari parkunkat ennek figyelembevételével fejlesztjük tovább és arra törekszünk, hogy a kormány szupergyors internet programjából a városunk lakossága és a vállalkozások is profitáljanak.
Ugyanakkor szeretném hangsúlyozni, az okos város kialakítása nem jelentheti és nem is jelenti csak a napról-napra változó digitális technológiák alkalmazását.
Számos más tényező is kell ahhoz, hogy egy város élhető legyen, hogy okos megoldásokat alkalmazzon például a helyi közlekedés vagy a lakhatási feltételek javítása terén.
Ha ezeket megvizsgáljuk, láthatóvá válik, hogy Mohácson már régóta az okos város kialakításán dolgozunk:
- Világszerte átalakulóban van a közösségi közlekedés és előtérbe kerül a városokon belüli mobilitás terén a gyalogos és kerékpáros közlekedés. Mohácson évek óta következetesen törekszünk a sétálható, kerékpáros-barát városi közlekedés feltételeinek javítására.
A dániai Koppenhágát tartják a világ egyik leginkább kerékpárosbarát településének. Koppenhágában - ahol több mint 1,2 millión élnek - a kerékpárutak és kerékpársávok hossza 450 km, míg a mintegy 19.000 fős városunkban a Duna menti Euro Velo szakaszokkal együtt a kerékpárutak hossza közel 70 km. Úgy vélem, még ilyen összevetésben sem állunk rosszul, de természetesen tovább fejlesztjük a kerékpáros infrastruktúrát, 2018-ban 3.500 m új kerékpárutat építünk.
- A nagyvárosok elszívó hatása jelentős, főleg a fiatal szakemberek vonatkozásában. Nehéz velük versenyezni, de lehet. A nagyvárosokban az ingatlanok ára megállíthatatlanul növekszik, a helyi közlekedés jóval nehézkesebb. Arányaiban jóval kisebb a zöld- és vízfelület, főleg az aktív kikapcsolódást, rekreációs és sportolási célokat is szolgáló terület.
Mohácson a kedvezményes áru lakóparki telkekkel igyekszünk elősegíteni a családi házak építését, mérsékelni az áremelkedést, szakemberlakások, egyéb bérlakások révén pedig a szakemberek letelepedését segítjük elő. A parkokat, közterületeket, játszótereket, sporttelepeket, vízisport-létesítményeket úgy építjük, fejlesztjük, hogy azok a közösség kikapcsolódását, élményszerzését is szolgálják.
- Bár a nagyáruházak által biztosított vásárlási lehetőségekkel nehéz versenyezni, de az online vásárlás robbanásszerű terjedésével ez az előny fokozatosan meg fog szűnni.
- Ma már egyre inkább felértékelődik egy település, ha nincsenek parkolási gondok, az autósokra nem büntetőcédulákkal felszerelkezett parkoló-őrök lesnek. Mohács azon kevés közepes nagyságú városok egyike, ahol nincs parkolási díj. Ettől függetlenül fejlesztjük, bővítjük a parkolóhelyeket.
- A fiatalabb generációk esetében egyre inkább felértékelődik az életminőség, a munka - lehetőleg minőségi munkahely - mellett fontosabbá vált a szabadidő eltöltése. Ha a gyermekeik számára jó színvonalú bölcsődei, óvodai, iskolai ellátást, kulturális, sportolási lehetőségeket tudunk biztosítani, egyre kevesebben mennek el, illetve egyre többen költöznek vissza az élhetőbb közepes és kisebb városokba.
- Mivel Mohácson családban gondolkodunk, tudjuk, szervesen ide tartozik, hogy az egyre idősödő lakosok számára speciális igényeket is kielégítő szolgáltatásokat kell biztosítani, a mindennapi életet az idősek számára is kényelmesebbé, könnyebbé kell tenni.
Városunk népességmegtartó képességét erősítik a sokrétű és aktív civil szerveződések, művészeti és kulturális társaságok, egyházi közösségek és a magas színvonalú szociális és egészségügyi ellátások.
Aki figyelemmel kíséri a városban folyó fejlesztéseket, tudja, hogy intézményeinket következetesen a fenti célok figyelembe vételével fejlesztjük hosszú évek óta. Ahol lehet, arra törekszünk, hogy a létrehozott középület, köztér, szolgáltatás használata kellemes kikapcsolódást, élményt nyújtson.
- Büszkék vagyunk arra, hogy egyre népszerűbbek a helyi lakosság körében is a rendezvényeink, melyek amellett, hogy szórakozási, kikapcsolódási lehetőséget biztosítanak, összekovácsolják a civil közösségeket, növelik a helyi identitástudatot, erősítik a mohácsiság érzését.
Tisztelt Olvasó!
Ha vette a fáradtságot, és eddig elolvasta írásomat, könnyen juthat arra a megállapításra, hogy tulajdonképpen egyszerű, magától értetődő, kézenfekvő megoldások vezetnek az élhető, okos város kialakításához. És ez tulajdonképpen így is van, csak kell hozzá jövőkép, elképzelés, hogy milyennek szeretnénk látni a városunkat 5-10-20 év múlva. Kellenek célok, stratégiák, taktikák és folyamatosan fel kell készülni az alkalmazkodásra, változásokra.
Minden fejlesztésnél meg kell vizsgálni, hogyan lehet intelligens megoldásokat beépíteni, de csak akkor, ha ez nem öncélú, hanem növeli a hatékonyságot, javítja a használhatóságot, csökkenti a költségeket, szolgálja a közösség érdekeit.
Befejezésül még egy fontos, manapság egyre inkább felértékelődő tényezőt kell megemlíteni, és ez a biztonság, a közbiztonság. Megnyugvással és örömmel vesszük tudomásul, hogy városunk Magyarország és ezáltal lassan földrészünk egyik legbiztonságosabb települése. Reméljük mindez így is marad, és Európa vezetői kellően okos döntéseket hoznak, melyek révén továbbra is békés, nyugodt körülmények között ápolhatjuk keresztény alapokra épülő kultúránkat és tehetjük egyre jobbá, okosabbá magyar, ezen belül is sajátosan mohácsi civilizációnkat.
Boldog Új Évet Mohács!
Szekó József
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szeptembertől ismét emelkedik a...
- Pontyokból érkezett utánpótlás két...
- Szerdán már ismét nagyon befűtenek,...
- Elgázoltak egy idős asszonyt...
- Rengeteg pénzt fizetett vissza a MÁV...
- A sombereki focipályán szerezték...
- Lezárják a Busó-körforgalmat, a...
- Négy héten át Kelenföld lesz a pécsi...
- Jó hír a baranyai horgászoknak:...
- Új távolsági buszjáratok indulnak...