A mohácsi csata hőseire emlékeztek, szerdán az emlékparkban hajthatunk fejet
2018. augusztus 26. vasárnap 11:54

Megtelt a Fogadalmi Emléktemplom a mohácsi csatavesztés évfordulóján a vasárnap délelőtti szentmise kezdetére, sokan gondolták úgy a mohácsiak közül, hogy ott helyük a város és a nemzet történelmét meghatározó eseményre emlékező ünnepségeken.
A felújítás előtt álló templom önmagában is a csatavesztés, de még inkább az azt követő összefogás szimbóluma: alapkövét a törökkel vívott küzdelem négyszázadik évfordulóján - 1929-ben - helyezték el, alapjaiban pedig több ezer magyar város és falu földjét, amellyel azt fejezték ki az építés támogatói, hogy az ország él, és képes az összefogásra.
S valóban, ilyenkor, az évforduló napján is tartogat a templom olyan üzeneteket, amelyek máskor bizony fel sem tűnnek: például a másfél évszázados szenvedés jelképe, a padsorok között húzódó hosszú fekete kereszt, s a körülötte elhelyezett tizenöt kisebb fehéré.
Utóbbiak száma a rabság évtizedeire, színük pedig a reményre utal, hogy egyszer vége szakad a megpróbáltatásoknak.
A szentmisét követően a sokaság jó része hazafelé vette az irányt, s csak kevesen vettek a főtéri II. Lajos-szobornál tartott megemlékezésen. Foghatnánk ezt a meglehetősen hűvösre fordult időjárásra, meg az esőre, ami éppen akkor kezdett el cseperészni, amikor elkezdődött az ünnepség, de sajnos biztosan nem emiatt látogattak el ennyien az eseményre - az elmúlt esztendőkben sajnos egyre fogy a főhajtáson résztvevők száma.
S ami igazán szembetűnő, hogy leginkább a fiatalok maradnak távol. Persze világos, hogy egy majd' félezer évvel ezelőtt lezajlott, ráadásul vesztes csatával „alapból" kevés kapcsolódási pontot találnak 2018-ban a tizen- huszonévesek, főleg akkor, ha mind kevesebb ismeretük a Fekete Síkon lezajlott ütközetről.
A kulturális közállapotok javításáért felelősök tennivalói tehát ebben az ügyben is egyértelműek: világosan elmagyarázni, mi történt és miért úgy, ahogy, s mi közük van a ma élőknek mindehhez.
Valahogy úgy, ahogy tette azt ünnepi beszédében dr. Ferkov Jakab, a Kanizsai Dorottya Múzeum igazgatója: néhány mondattal világossá tette, hogy amit Mohácsnál véghez vittek a magyar hősök, annak betudhatóan járhatunk ma is egyenes gerinccel Európában, s többek között azt is, hogy az öreg kontinensen most zajló folyamatok mennyire emlékeztetnek a török hódítás korára, amelynek tétje nem kevesebb, mint hogy fennmaradhat-e a keresztény kultúra az öreg kontinensen.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága szerdán tart megemlékezést a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen délután öt órakor.
Ünnepi beszédet mond dr. Rácz András környezetügyért felelős államtitkár, közös imára hív Bacsmai László plébános. Az eseményre katonai zarándokok is érkeznek.
Máté Balázs
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Fagylaltkuponokat rejtenek el...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...
- Azt kamuzta egy cég, hogy Suzukival...
- Javában tart az őznász - Óvatosan a...
- Baranyai sípmestert választottak egy...
- Vége a pótlóbuszozásnak, befejeződőtt...
- Lovagkereszttel tüntették ki Bacsmai...
- Tűzhelyen felejtett olaj miatt...
- Autóval ütközött egy motoros Orfű...
- Lezárják a Busó-körforgalmat, a...