Közös tananyag készült a pécsi és az eszéki egyetemen
2012. augusztus 30. csütörtök 16:12
Közösen állított össze tananyagot biotechnológus hallgatóinak a Pécsi Tudományegyetem és az eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem az elmúlt egy évben egy 1,8 millió eurós biotechnológiai fejlesztési program keretében.
Pongrácz Judit, a pécsi orvosi biotechnológiai mesterképzés vezetője csütörtökön a projekt baranyai megyeszékhelyen tartott zárórendezvényén elmondta: elkészítették a genetika, a sejtbiológia, a biofizika, a biokémia, az élettan és a bioinformatika tantárgy egyenként öt tématerületének elektronikus jegyzetét, hanganyagát, valamint javaslatokat dolgoztak ki a tantárgyak harmonizációjára.
Az angol nyelvű tananyag emeli a 2010 őszén a Strossmayer egyetemen indított biotechnológia alapképzés és a pécsi egyetemen ugyanekkor kezdődött mesterképzés színvonalát, a harmonizáció pedig lehetővé teszi az átjárhatóságot az intézmények között.
A PTE vezetői korábban elmondták, hogy a pécsi és az eszéki egyetem jövő év elejéig négy európai uniós pályázati forrásnak köszönhetően összesen 1,8 millió eurót, azaz mintegy félmilliárd forintot költ a szakemberképzést, a kutatás-fejlesztést és a kutatások hasznosítását célzó biotechnológiai beruházásokra.
A magyar-horvát határon átnyúló együttműködés keretében a tananyagfejlesztés mellett Pécsen lehetőség nyílt egy, az élettani kutatásokhoz ma már nélkülözhetetlen laboratóriumi állatház kialakítására, és folyamatban van a közös kutatások helyszínéül szolgáló, korszerű berendezésekkel felszerelt laborok létesítése.
A laboratóriumokban végzett munka eredményei a gyógyszer- és az orvosi biotechnológiai iparban hasznosulhatnak. Pécsen és Eszéken kiemelt szerepet kaphatnak a rákkal és az immunológiával kapcsolatos kutatások, utóbbi esetében a munkák összehangolásával lehetőség nyílik immundiagnosztikai eljárások, protokollok kifejlesztésére, szabványosítására, egységesített adatok gyűjtésére, vizsgálatára.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Két autó ütközött Mohács határában,...
- Gulyás Gergely: döntött a kormány a...
- Rangos kitüntetést kapott Varga...
- Hűvös éj után napsütéses, kellemes...
- Több mint 200 étterem várja fix árú...
- Egy hónapja nyoma veszett egy 17 éves...
- Mindörökké Szekeres: hatvanadik...
- Már jelezhetjük a szolgáltatónak, ha...
- Hamarosan itt a fűtési szezon, ne...
- Különleges mesekönyv született egy...