Szamócával trükköző őstermelőket kapcsoltak le
2025. június 15. vasárnap 14:56

Május második felében fokozott szamócaellenőrzéseket végzett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a jogszerűen értékesítő őstermelők támogatása és a fogyasztók védelme érdekében, a hatóság 5 értékesítővel szemben indított eljárást.
A hivatal közleménye szerint az akció során mintegy 30 szamócaárusítót ellenőriztek. A vizsgálatok részben a Nébih zöld számára érkezett bejelentések alapján, részben a piaci árusoknál történtek.
A felügyelők egyebek mellett ellenőrizték, hogy az értékesíteni kívánt termék szerepel-e az őstermelői nyilvántartásban és azt a saját gazdaságban állította-e elő az őstermelő. Vizsgálták azt is, hogy az értékesítést arra jogosult személy végzi-e és a helyszínen a vásárlók elérik-e az előírt információkat, adatokat. Fontos ellenőrzési szempont volt továbbá, hogy az eladásra kínált termék mennyisége arányos-e a nyilvántartásban feltüntetett, földterületeken megtermelhető mennyiséggel.
Az ellenőrzéssorozat során 5 esetben indult eljárás, mert felmerült a gyanú, hogy az értékesítő nem saját termelésű termékeket kínál. Ezeknél az eseteknél a hatóság a dokumentumok vizsgálata mellett minden esetben kimegy a termelés helyére is ellenőrizni - közölte a Nébih.
Általánosságban elmondható, hogy a termelői piacokon jogszerűen történik az értékesítés, saját termelésű árut kínálnak a termelők. A nagyobb vásárcsarnokokban viszont kezd kiszorulni a hazai őstermelői áru, inkább kereskedők értékesítik a felvásárolt szamócát - ismertették a közleményben.
A Nébih felhívta a figyelmet arra, hogy a hatályos jogszabályok alapján az őstermelőnek az árusítás helyén kötelező jól látható módon kihelyezni a "saját őstermelői tevékenységből származó termék" feliratot, valamint az őstermelő FELIR és a Nébih tevékenységazonosítóját.
Ennek alapján a Nébih honlapján az őstermelő-keresőben lekérdezhető, hogy a kínált termék szerepel-e a nyilvántartásban, bejelentette-e annak termelését. Ha valaki az őstermelői tevékenységgel kapcsolatos visszaélést tapasztal, a Nébih zöld számán (06-80/263-244), vagy e-mailben az [email protected] és a [email protected] címeken jelezheti - közölték.
MTI - Fotó: pixabay.com
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hármas karambol történt a 6-os főút...
- Lakossági fórumon mutatják be a...
- Mohácsi katekétát is kitüntetett a...
- Akinek elveszett a tajkártyája, most...
- Juhász Dorka a Galatasaray...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- A MÁV vezére szerint kilendültek a...
- Minden 25 év alatti diáknak jár az...
- Hamarosan kezdődhet a parkolóház...
- A tűzoltók vették le az ételt egy...