Gulyás Gergely: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból
2025. április 03. csütörtök 11:01

A kormány arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
A miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: a felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi.
A Nemzetközi Büntetőbíróság „egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt", ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy - és erre a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő elleni vádemelés a legszomorúbb példa - politikai testületté vált - tette hozzá Gulyás Gergely.
Az izraeli miniszterelnök látogatása szimbolikus jelentőséggel is bír, hiszen ez lesz az első európai útja azóta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) kiadta ellene a letartóztatási parancsot.
A miniszter kiemelte: a kormány mindezt elfogadhatatlannak tartja, ezért úgy döntött, hogy nem kíván részt venni a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájában.
Mint kifejtette, Magyarország eddig is sajátos helyzetben volt, mert szemben más ICC-tagállamokkal, az Országgyűlés soha nem hirdette ki a bíróság statútumát, így az nem a belső jog része. Mindezért a világos jogi álláspontunk az, hogy Magyarországon ennek alapján senkit letartóztatni, „senkivel semmilyen eljárást" kezdeményezni jelenleg sem lehetne.
Közölte: Magyarország az előbbi kétes helyzetet nem azzal kívánja felszámolni, hogy kihirdeti az említett statútumot, hanem a felmondási eljárás eredményeként elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot.
A miniszter kifejtette, hogy az ICC tevékenysége kapcsolatban „komoly aggályok merültek fel" nemzetközileg is az elmúlt időszakban. A Nemzetközi Büntetőbíróságnak az Egyesült Államok, Kína és Törökország soha nem volt tagja, valamint az Egyesült Államok Kongresszusa is arról döntött, hogy kétpárti támogatással szankcionálni kívánja a ICC bíráit. Továbbá az európai partnerek között is, a leendő német kancellár vagy a hivatalban lévő lengyel miniszterelnök is világossá tette, hogy a kihirdetés miatt náluk fennálló belső jogi kötelezettség ellenére is semmibe vennék a bírósági döntést, és az izraeli kormányfőt szívesen látják.
Mindezek jól bizonyítják, hogy az ICC tevékenysége „eltért az eredeti céltól", és miután „politika bírósággá vált", ezért Magyarország a jövőben nem kíván a tagja lenni - mondta Gulyás Gergely.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Így ünnepelték Mohácson az elmúlt...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Autós retró majálisra várják a...
- Nyári meleggel rúgja ránk az ajtót a...
- Huszonegy határsértővel szemben...
- Bátor eladókon akadt fent egy rabló...
- Fegyverrel tartott túszul egy nőt egy...
- Százmilliós drogfogásuk volt a pécsi...
- Kandallóba, ágyneműtartóba és...
- Hárman sérültek meg a frontális...