Az LMP továbbra is a sérült paksi fűtőelemeken rugózik
2014. augusztus 15. péntek 13:59
Az LMP szerint elfogadhatatlan, hogy a magyar kormány úgy szállította a sérült paksi fűtőelemek Oroszországba, hogy arról sem a közvéleményt, sem a nemzetbiztonsági bizottságot nem tájékoztatta; az LMP magyarázatot követel az ügyben - közölte Szél Bernadett, a LMP társelnöke pénteken az MTI-vel.
Szél Bernadett, aki az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságának tagja, közleményében azt írta, sajtóinformációk szerint befejeződött a sérült paksi fűtőelemek oroszországi kiszállítása.
"Minderről a magyar kormány sem a közvéleményt, sem a Nemzetbiztonsági Bizottságot nem tájékoztatta, pedig utóbbira a Belügyminisztérium határozott ígértet tett" - tette hozzá.
Az ellenzéki politikus felidézte: "a kormány utolsó érdemi közlendője az volt, hogy folyik a transzfer előkészítése, illetve az alternatív szállítási útvonalak mérlegelése".
"Ehhez képest több mint egy évtizedes tétlenséget követően a legrosszabb pillanatban, titokban szabadultak meg a fűtőelemektől" - jegyezte meg.
A politikus hozzátette: az LMP szerint a kormány súlyos felelőtlenséget követett el, "a sérült kazettákban lévő használt üzemanyag különösen veszélyes piszkos bombák potenciális alapanyaga, miközben Ukrajna keleti részén jelenleg háborús helyzet van".
Szél Bernadett tudatta: a helyzet tisztázása érdekében az LMP írásbeli kérdést nyújt be a szállítás körülményeinek és költségeinek nyilvánosságra hozataláért, továbbá szorgalmazza, hogy a Nemzetbiztonsági bizottság vegye napirendre a történteket.
Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója csütörtökön Pakson jelentette be, hogy Oroszországba szállították a paksi atomerőmű 2003-as üzemzavara során megsérült üzemanyag-kazettákat, a tokozott kazettákat vasúton szállították a nukleáris fűtőanyag feldolgozását végző majaki üzembe.
A vezérigazgató közlése szerint a szállításra az elmúlt hetekben került sor, a hermetikusan lezárt tokok négy konténerben a tervnek megfelelően, biztonságosan megérkeztek a feldolgozó üzembe. Az útvonal és az időpont minősített adat - jegyezte meg, prezentációjából azonban kiderült, hogy a szállítás az ukrajnai konfliktussal nem érintett területen át történt.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Már lehet jelentkezni a nyári...
- Ahol nincs klíma, rövidíti az...
- Kiválónak bizonyult a nagy tavaink...
- Dr. Sikfői Tamás a mohácsi hídról és...
- Nagy Tibor: a mohácsi halászlének...
- Kecsegéket és menyhalakat...
- Kiváló minőségű magyar dinnyével...
- Állatorvosi ügyelet hétvégén Mohácson...
- Árokba hajtott, felborult egy autó...
- Kisteherautóval ütközött egy...

