Egy éve nyílt meg, s egyre többen keresik fel a mohácsi lakossági hulladékudvart

2013. november 04. hétfő 18:00

Egy éve nyílt meg, s egyre többen keresik fel a mohácsi lakossági hulladékudvart

A városunkban két éve sikeresen működő szelektív hulladékgyűjtést követően egy éve nyitotta meg kapuit a lakossági hulladékudvar: a program alapvetően eredményes, de sokan még mindig nem tudják, pontosan mi célt szolgál e létesítmény és az ezzel kapcsolatos fogalmak, tudnivalók terén is akad néhány tisztáznivaló.

Az Eszéki úton található, a Pikker Kft. bejáratával szemben kialakított hulladékkezelő központ megnyitásával városunkban olyan, a kor színvonalán álló hulladékgazdálkodási rendszer valósult meg, mellyel megfelelő környezetet hagyhatunk "örökül" gyermekeink és unokáink számára.

- A hulladékudvar olyan, zárt területtel és szakképzett személyzettel rendelkező gyűjtőhely, ahová többfajta és nagyobb tömegű, előreszelektált hulladék rakható le. Az elhelyezhető hulladékok típusait és azok mértékét mindig az üzemeltető határozza meg a hatályos jogszabályok alapján - magyarázza Maróthy Attila, a telep vezetője. - Tudni kell, hogy a lakossági hulladékudvar szolgáltatásai minden mohácsi és bári, erdősmároki, görcsönydobokai, kisnyárádi, lánycsóki, palotabozsoki, sombereki, szajki, székelyszabari lakos számára - a háztartásokban keletkező hulladékok szokásos mennyiségéig - ingyenes.

A szakember hozzáteszi: a létesítmény a háztartásokban - tehát nem az iparban vagy a vállalkozásoknál - képződő hulladék befogadására szolgál. Fontos: a szolgáltatást minden olyan lakos igénybe veheti, aki érvényes hulladékszállítási szerződéssel rendelkezik és a szolgáltató felé nincs tartozása. Megtudtuk továbbá: a hulladékudvart személygépkocsival, utánfutóval, valamint 3,5 tonnánál kisebb tömegű teherautóval egyaránt felkereshetjük. A helyszínen a tájékozódást és a hulladékok megfelelő elhelyezését a cég munkatársai segítik.

- A hulladékudvarban tilos guberálni, ezen kívül a kiselejtezett elektromos berendezéseket csak ép állapotban áll módunkban átvenni - folytatja Maróthy Attila, hozzátéve: a szolgáltatási területen működő vállalkozások papírt, műanyagot, fémet és üveget térítésmentesen adhatnak le, veszélyes hulladék esetében szerződés alapján térítési díj megfizetésével vehetik igénybe a hulladékudvar nyújtotta szolgáltatásokat.

- Hogyan zajlik a helyszínen a hulladék átvétele?
- Csak szelektíven válogatva, fajtájuknak megfelelően, elkülönítetten szállíthatók ide. A létesítmény erre feljogosított, képesítéssel rendelkező alkalmazottja átvételkor szemrevételezéssel ellenőrzi, hogy a hulladék fogadható-e. Mérlegelést követően a mérlegelésről és az átvételről a kezelő személy bizonylatot állít ki a beszállító számára. A már lemért hulladékot - a kezelő személy útmutatása alapján - az érintett lakosnak kell elhelyeznie a megfelelő, feliratozott konténerben. A beszállított dolgok további sorsáról a hulladékudvar üzemeltetője, az MVR Kft. gondoskodik.

- Mi tartozik az átvehető hulladékok körébe? Mi számít veszélyes hulladéknak? És mi nem?
- Veszélyes hulladékok: a fáradtolaj, a használt sütőzsiradék, a festékek, oldószerek, a festékek maradékai és göngyölegei, a növényvédő szerek, a fénycsövek, izzók, a szárazelemek (ceruzaelem, gombelem), a veszélyes anyagokat tartalmazó háztartási gépek (gáztűzhely, mosógép), az akkumulátorok, festékpatronok, tonerek, valamint a háztartásban előforduló hajtógázas palackok (pl. légfrissítők, dezodorok). A szakember aláhúzza: nem veszélyes hulladékok az ilyen-olyan lomok, a papír, az üveg, a műanyag, a fém, a kiselejtezett elektromos és elektronikus berendezések, továbbá a termékként tovább nem használható gumiabroncsok.

- Sokan teszik fel a kérdést: közszolgáltatási díjat fizetnek, ezért mit kapnak a szolgáltatótól?
- Több dolgot is: a naponta keletkező vegyes háztartási hulladékuk szabványosított edényzetben való gyűjtését, ennek heti egy alkalommal való, az ingatlanok előli elszállítását, valamint a szelektív hulladékgyűjtő szigetek ingyenes használatát. A hulladékudvarba szintén térítésmentesen szállítható be a háztartásokban keletkező veszélyes hulladék és ugyanez igaz arra a nagyobb méretű vagy mennyiségű hulladékra, mely éppen ezen tulajdonságai folytán nem fér el a szelektív hulladékgyűjtő edényzetekben.

- A várost járva több helyen azt láthatjuk: sokan - finoman fogalmazva... - félreértik a gyűjtősziget rendeltetését.
- Sajnos valóban így van, az ott gyűjthető anyagok mellett háztartási szemét, veszélyes hulladék vagy lomok időről-időre egyaránt fellelhetők a helyeken. Ezúton is felhívnánk a figyelmet e szigetek tisztántartására: további problémák forrása, hogy mindez jelentősen rontja a városképet és nem egy ilyen helyen rágcsálók is felbukkantak és el is szaporodtak. Van néhány neuralgikus pont településünkön, ahol visszatérő e probléma: például a Tímár és a Vágóhíd utcában vagy a Kóló téren. Túl a városképi és egyéb gondokon ezen anomáliák megszüntetése cégünknek nem csekély többletköltséget is jelent.

Hadd bátorítsam a lakosságot: a fent felsorolt hulladékokat, valamint a többlet hulladékot, legyen az papír, karton, üveg, elektronikai hulladék vagy bármilyen lom, térítésmentesen elhozhatják a lakossági hulladékudvarba hétfőn és pénteken 7.00-15.00, szerdán 7.00-16.30 óráig. Ha a téma kapcsán bármilyen kérdés adódik, kollégáim a helyszínen vagy a jelzett időtartamokban a 716-010-es telefonszámon készséggel válaszolnak.

Képünkön: a lakossági hulladékudvar beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Ádám Miklós