Az első maszkot magának faragta a legújabb mohácsi népi iparművész, Harmatos Zoltán

2019. június 26. szerda 12:14

Az első maszkot magának faragta a legújabb mohácsi népi iparművész, Harmatos Zoltán

A Népi Iparművészeti Tanácsadó Testület javaslata alapján a Hagyományok Háza busómaszkkészítő munkássága elismeréseként népi iparművész címet adományozott a mohácsi Harmatos Zoltánnak.  

 

A negyvenegy éves alkotó hatéves korában öltött először maszkot, 1990-től volt tagja Kulutácz Mátyás akkori busócsoportjának, 2000-től pedig a Vidák Csoport tagjaként vesz részt a busójárásokon.

Az első maszkját 18 évesen faragta - saját magának, merthogy a gyermekkora óta hordott darab addigra kicsinek bizonyult. Aztán a 2014-es busójáráson megkérdezte tőle Udvardi Krisztián maszkfaragó, hogy ki készítette, a maszkját. Mondta, hogy ő, mire a dicséret mellett némi bírálatot is kapott.

- Gyere el hozzám, és megmutatom - invitálta az alkotó Harmatos Zoltánt, aki aztán három éven keresztül járt Udvardi Krisztiánhoz, hogy ellesse a faragás fortélyait.

Mint azt az azóta eltelt időszak bizonyítja, sikerrel.

Harmatos Zoltán 2015 óta veszt részt a mohácsi maszkfaragók kiállításán, évek óta résztvevője a különféle szakmai megméretéseknek. Munkáit - melyek múzeumokban, kiállításokon is láthatók - rendszeresen zsűrizteti, több maszkja kapott már Mester Remek elismerést, most pedig a népi iparművész címet is megkapta.

- Munkáimban arra törekszem, hogy a hagyományoknak megfelelő alapanyagokkal, kéziszerszámok használatával, gépi technikát csak a legszükségesebb esetekben igénybe véve készítsem el maszkjaimat, úgy, ahogy azt tették elődeim sok-sok éve - vallja az alkotó. - Nincs nagyobb öröm, mint amikor busójáráskor az általam készített maszkokat látom szembe jönni.

M. B.