Hajóval érkezett Mohácsra a forradalom híre - Csütörtökön és pénteken emlékezik a város 1848-ra

2024. március 14. csütörtök 08:59

Hajóval érkezett Mohácsra a forradalom híre - Csütörtökön és pénteken emlékezik a város 1848-ra

Mohácson csütörtökön és pénteken tartják a '48-as forradalomra és szabadságharca emlékező ünnepségeket. 1848-ban a vármegyébe elsőként, március 17-én Mohácsra érkezett meg a pesti forradalom híre. 

 

 

Mohácson csütörtökön tizenegy órakor koszorúzást tartanak a Petőfi-domborműnél,
a bíróság épületénél.

Délután öt órára a megemlékező közönséget a Kossuth Teátrumba várják, ahol az ünnepi beszédet követően a Boldog Gizella Katolikus Általános Iskola diákjai mutatják be műsorukat.

A megemlékezésen közreműködik a Mohács-Palotabozsok-Somberek Ifjúsági Fúvószenekar.

Fél hétkor kezdődik a Most vagy soha! című magyar történelmi kalandfilm premier vetítése. (Ez utóbbi belépődíjas!)

A megemlékezések pénteken koszorúzással egybekötött főhajtással délelőtt fél tíztől  a református temetőben lévő, ’48-as honvédekre és honvédtisztekre emlékező kopjafánál folytatódnak, a Mohácsi Városszépítő és Városvédő Egyesület és a 1604. sz. II. Lajos cserkészcsapat szervezésében.

Az eseményen a cserkészek rövid megemlékező műsort tartanak.

Mohács egyébként több szempontból is fontos színhelye volt a forradalomnak. 1848-ban a vármegyébe elsőként, március 17-én Mohácsra érkezett meg a pesti forradalom híre, egy komáromi kereskedő hozta hajón a tizenkét pontot és a Nemzeti dalt.

A Dunánál tartott népgyűlésen Hatos Gusztáv, a város főjegyzője szónokolt. A kincstári sóházról leszedték a kétfejű sasos császári címert, és a fekete-sárga színeket magyar nemzetire festették át.

Mohácson Pécs mellett elsőként hoztak létre 1848-ban nemzetőrségi alakulatot, s ugyancsak úttörő módon Baranyában Mohácson és Pécsett tartottak először szabad önkormányzati és tanácsi választásokat az 1848. évi törvények szerint.

M. B.