A páratlan értékű gyűjtemény digitális tárolására kapott pénzt a mohácsi múzeum
2015. augusztus 05. szerda 08:21

Hazánk egyik legmodernebb intézményeként tartják számon a Mohácson 2012-ben átadott Kanizsai Dorottya Múzeumot. Az országos gyűjtési jogkörrel rendelkező magyarországi horvátok, szerbek és szlovének bázismúzeuma a napokban jött értesítés szerint egymillió forint pályázati támogatásban részesült a gyűjtemény digitalizálásához szükséges eszközök beszerzésére.
A mintegy 12 ezer darabból álló néprajzi- és ötezer darab helytörténeti tárgyat, a 25 ezer filmkocka-, illetve fénykép alkotta fotótárat, s a majd 20 ezer perces hanganyagot már digitálisan feldolgozva is nyilvántarthatja a múzeum. Ehhez a támogatásként kapott egymillió forintból a szükséges eszközöket, egyebek mellett a negatív film szkennelésére is alkalmas berendezést vásárolnak.
A Kanizsai Dorottya Múzeum gyűjteményében a legnagyobb csoportot a szőttesek, népviseletek és más népművészeti textíliák képviselik. Ezek etnikai és földrajzi tájegységenként vannak csoportosítva, úgy mint horvát, szerb és szlovén kelmék. A magyarországi horvát népcsoportok a bosnyákok, bunyevácok, sokacok, Dráva-menti horvátok, Mura-menti horvátok, gradistyei horvátok, és rác-horvátok. Az egyes etnikumokhoz köthető tárgyak száma tükrözi a magyarországi számarányukat is, és ennek megfelelően a legtöbb tárgyi emlék a horvátoktól gyűjtött.
Gazdag bútorgyűjteményében megtalálhatóak az ácsolt és festett ládák, a festett ágyak, fali tékák, tálasok és különböző padok. Az ácsolt ládák és sublótok díszítésében nyomon követhetők a népművészet koronkénti változásai. Színvilágukat és díszítési motívumaikat tekintve - a népviselethez hasonlóan - e tárgyak is láttatják az egyes népcsoportokhoz, néprajzi tájegységekhez kötődő sajátosságok.
A múzeum kerámiagyűjteménye szintén országos jelentésű. A több ezer darabos mohácsi fekete- és mázas kerámia mellett más tájegységek kerámia jelents részét bemutatják a látványraktárakban. Fekete kerámiagyűjteményük legrégibb darabja 1791-ből származik. A mázas kerámiák közül az edénykészlet a leggazdagabb, amely főleg különböző méretű és díszítésű tálakból, tányérokból áll, de a gyűjtemény része pár darab, szintén nagyon értékes céhkancsó is.
Néhány mesterség teljes szerszámkészlete szintén megvan a múzeumnak, például a halászati eszközöktől, az asztalos, a szabó, a késes és köszörűs, a kovácsműhely, vagy a fényképész eszközökön át a mézesbábos és gyertyaöntő műhelyig.
A most megvalósulható technikai fejlesztés mellett további, mintegy öt milliós támogatásra is igényt nyújtott be a múzeum. Az összegre a páratlan értékű gyűjtemény tárgyi emlékeinek megőrzése érdekében a Kossuth Lajos utcai raktárépületen a már több helyen beázó tető felújítására lenne szükség.
Képünkön: diákcsoportok nyáron is rendszeres látogatói a múzeumnak.
B. M.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- A Deák térre várják a mohácsi...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Szorult helyzetbe került fecskét...
- Kilencszázezren utaznak ország- és...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...