A közfoglalkoztatottak is végezhetnek idénymunkát - mohácsi cégek is jelentkezhetnek

2015. június 19. péntek 10:07

A közfoglalkoztatottak is végezhetnek idénymunkát - mohácsi cégek is jelentkezhetnek

Változást hoz az idei nyár az idénymunka szempontjából. A Baranya Megyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint Mohács környékén is lehetőség nyílik arra, hogy a közfoglalkoztatottak százhúsz napig idényjellegű munkát végezzenek. A fizetés kisebb, mint a minimálbér, de a közmunkás bérnél magasabb.

Beindult az idénymunka szezonja, a mohácsi és környékbeli földeken és a különböző vállalkozásoknál is elkél a dolgos kéz. A tapasztalatok szerint ugyanakkor előfordul, hogy már nincs is elegendő munkaerő, azok ugyanis, akik szóba jöhettek volna, a nyári időszakban is közmunkásként dolgoztak. Hamarosan azonban változhat a helyzet.

- A jövőben a kormány lehetővé teszi a közfoglalkoztatásban résztvevők esetében a jogviszony százhúsz napra történő felfüggesztését és a munkavállaló idénymunkára irányítását - mondta dr. Horváth Zoltán baranyai kormánymegbízott. - Az idénymunka során a közfoglalkoztatott nem veszíti el jogviszonyát, azt csak fizetés nélküli szabadság címén felfüggesztik - tette hozzá.

A kormány a munkáltatókat - mások mellett a mohácsi cégeket is - arra kérte, hogy minél előbb keressék fel a helyi polgármesteri vagy járási hivatalokat és tájékoztassák őket ajánlataikról. A közfoglalkoztatottakat aztán a felkínált álláshelyekre irányítják.

Ennyit keresnek

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztató anyagából az derül ki, hogy a munkavállalónak fizetendő legkisebb összegnek a minimálbér nyolcvanöt (513 forint), a szakképzettséget igénylő munkakörök esetében pedig a garantált bérminimum nyolcvanhét százalékát (611 forintot) kell elérnie. Ez még így is magasabb, mint a közfoglalkoztatotti bér, hiszen napi nyolc órás idénymunkával szakképesítés nélkül akár havi 82 ezer forintot is lehet keresni, közmunkával ez az összeg azonban - családi adókedvezmény nélkül - csak nagyjából 50 ezer forint.

- Elsősorban mezőgazdasági cégekre, családi gazdaságokra és építőipari cégek jelentkezésére számítunk. E lehetőség megteremtésével a kormány célja, hogy a közfoglalkoztatási programok ne akadályozzák az idénymunkát ajánló vállalkozások működését, és hogy minél többen a piaci foglalkoztatás irányába forduljanak - magyarázta a kormánymegbízott.

Az idénymunkák jellemzően az úgynevezett egyszerűsített foglalkoztatás keretében zajlanak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a munkavállaló mentesül bizonyos járulékok és adók megfizetése alól, a munkaadónak pedig mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunka esetén mindössze napi ötszáz forintot kell az állami kasszába tennie.

Képünk illusztráció.

 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva