Hargitai János: adni kell valamit a baranyaiaknak, hogy ne veszítsük el őket

2016. december 09. péntek 15:31

Hargitai János: adni kell valamit a baranyaiaknak, hogy ne veszítsük el őket

Hargitai János kereszténydemokrata országgyűlési képviselő sajtótájékoztatón számolt be a bérek emelését, az adók csökkentését célzó, a parlamentben csütörtökön tárgyalt törvényről, amelyet várhatóan hétfőn el is fognak fogadni. A baranyai honatya a közszférában várható béremelések mellett arról is beszélt, hogy nagyon fontos lenne megtartani a jól képzett baranyai munkaerőt.

Az országgyűlési képviselő elöljáróban emlékeztetett arra, Magyarország soha nem volt képes teljesíteni az elvárt hiánycélt. „Mindig mások pénzéből gazdálkodtunk, ezért folyamatosan eladósodtunk, ennek tragikus tradíciói vannak. Versenytársainknak, a Közép-Kelet Európa országoknak nincsenek olyan mértékű problémái, mint nekünk." Hozzátette, a mostani törvénymódosításokkal a 80 százalék körüli adósságot 74 százalék alá tudja a kormány leszorítani.

Hargitai János megemlítette azt is, hogy az elmúlt évek eredményeképp már mindhárom hitelminősítő befektetésre ajánlottnak ítélte Magyarországot. A költségvetésnek most már vannak olyan többletei, amit a magyar gazdaság termelt meg, s ezek alapján béreket lehet és kell is fejleszteni. Elmondta azt is, „most már lehetőség is van arra, hogy a jó munkaerőt meg tudjuk tartani."

Az erről szóló megállapodás hat évre szól, ebből rögtön az első két évben jelentős változások lesznek. Hargitai János kiemelte, hogy a valamivel több, mint négymillió munkavállalóból egymillióan részesülnek ezekből. Emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány az utóbbi években folyamatosan végrehajtott béremeléseket bizonyos szférákban, mint például a pedagógusoknál, az egészségügyi vagy a rendészeti szektorban. A mostani rendelkezés a közszférát érinti, amit a kormány úgy tud elérni, hogy a minimálbéreket és a szakmunkások minimálbérét fejleszti, s ezzel kikényszeríti a nagyobb béreket.

Jövőre a minimálbér 15 százalékkal fog növekedni, a szakmunkásokat érintő bérminimum pedig ezzel egy időben 25 százalékkal. 2018-ban a minimálbér további 8 százalékkal emelkedik, a szakmunkásoké pedig még 12 százalékkal. „Ezek nagyon jelentős emelések - mondta az országgyűlési képviselő. - „Nyilvánvalóan a partnereket olyan helyzetbe is kell hozni, hogy meg tudják adni ezt a törvényben most már elvárt minimálbért, mivel nekik ezt ki kell termelniük. Ezért a kormány egyszersmind a lehetőséget is a kezükbe adja, hiszen csökkenti a bérterheiket." Közölte, a 2017-es évben ezek a járulékok 5 százalékkal csökkennek, 2018-ban további két százalékkal. A törvény rögzít bizonyos bérszínvonalat is, amelyet ha elér a magyar gazdaság, akkor 2018-ban még további fél százalék járulékcsökkentésre is lehetőség lesz. A megállapodás arról is szól, hogy az elkövetkezendő további négy évben is két-két százalékkal is csökkenhetnek a járulékok.

A kormány abban bízik, hogy ha helyzetbe hozza a munkáltatókat, akik ezt béreken keresztül kifizetik a dolgozóiknak, egyfajta lökést adhat a magyar gazdaságnak. A társasági nyereségadóval kapcsolatban elmondta, a korábbi kétkulcsos adórendszerrel szemben egykulcsos adórendszert vezetnek be 9 százalékkal. „Ezzel Európában a legversenyképesebb rendszert állítjuk fel, mert ilyen kicsi társasági adót sehol sem kell fizetni - hangsúlyozta a területi országgyűlési képviselő. „A hitelminősítők jelzése alapján is, a magyar kormány meglépi ezt a nagy járulékcsökkentést a társasági adó szintjén, ezzel ki is nyilvánítjuk azt, hogy várjuk a befektetőket."

A kormány azzal kalkulál, hogy ha teljesül a partnerekkel megkötött bérmegállapodás, akkor ez Magyarországon 40 százalékos reálbér-növekedést jelenthet. Ezt a magyar gazdaság teljesítménye teszi lehetővé. S mivel a többletbér a jövőben befektetésre vagy fogyasztásra kerül, ez tovább ösztönözheti a hazai gazdaságot.

Hargitai János újságírói kérdésre a baranyai vonatkozásokról is szót ejtett.

- A baranyai munkaerőről mindig úgy beszélek, mint akiknek akaratuk, szorgalmuk és tudásuk is van, amit Nyugat-Európában érvényesíteni tudnak. Ez a piac mindig is ott fog lebegni a baranyaiak előtt. Nekik adni kell valamit, hogy itt maradjanak és hazajöjjenek. Képesek eladni a tudásukat, lehet, hogy nem ideális körülmények között, mint ahogy szeretnék. Muszáj ezeket a lépéseket megtenni és tartóssá tenni, hogy ne veszítsük el a jól képzett baranyai munkaerőt. Ennek lesz eredménye és tartósan működni fog, mert működnie kell.

 

K. A.