A civileké a pálya: február végéig várják a pályázataikat, s az elszámolást

2015. január 29. csütörtök 19:00

A civileké a pálya: február végéig várják a pályázataikat, s az elszámolást

Ahogy az városunkban megszokott, ebben az évben is meghirdette a civil szervezetek számára szóló pályázatát az önkormányzat. A bejegyzett egyesületek és más szerveződések február 27-ig adhatják be kérelmeiket, s ez a dátum egyben a tavaly kapott támogatással való elszámolás határideje is. 

 

A települések állapotának egyik fokmérője, hogy hány, és mennyire aktív civil szerveződés vesz részt a közéletben. Nos, Mohácson ezt illetően egy szavunk sem lehet, mintegy félszáz egyesület, kör, baráti társaságokból szerveződött, bejegyzett szervezet tevékenykedik a városban.

Számukra, ahogy korábban, az idén is kínál segítséget a működésükhöz az önkormányzat. Már kiírták a támogatásukra szóló pályázatot, amelyre február végéig jelentkezhetnek az érintettek. A kérelmek formanyomtatványon adhatók le, ez már letölthető a www.mohacs.hu oldalról, illetve a Tourinform irodában is igényelhető.

Február 27-e egyben a tavaly kapott támogatással való elszámolás határideje is. Azok a szervezetek, akik ezt nem teszik meg, nem kaphatnak újabb támogatást. Ezt a feltételt érdemes nem szem elől téveszteni, ugyanis korábban volt olyan pályázó, aki a mulasztás miatt esett el a segítségtől.

A Mohácson működő civil szervezetek többsége általában rendezvényeihez, működési kiadásaihoz, illetve eszközök, berendezések vásárlásához kér támogatást az önkormányzattól. Jellemzően csaknem negyven szerveződés jelentkezik a pályázatra.

A város évek óta hasonló nagyságú keretet, négy- és ötmillió forint közötti összeget különített el erre a célra, a keret felosztásáról a képviselő-testület határoz. A pályázati feltételeknek megfelelőknek általában jellemzően néhány tízezer, legfeljebb néhány százezer forintos támogatást ítélnek meg. 

Éppen a jelentkezők nagy száma miatt tavaly sem volt egyszerű felosztani a rendelkezésre állt keretet, mivel 39 egyesület összesen hétmillió forintra pályázott.
Szekó József, Mohács polgármesterének javaslatát elfogadva a képviselők akkor úgy döntöttek, nem kapnak támogatást a sportszervezetek, ők a sportkeretből juthatnak pénzhez. A busó csoportok ugyancsak kikerültek ebből a körből, taglétszámuk arányában 950 ezer forintot osztottak szét közöttük.

A keretből a legnagyobb összeget, egységesen 700 ezer forintot szavazott meg a testület 2014-ben a Mohács és Környéke Önsegélyező Csoportnak - ők tavaly ünnepelték megalakulásuk 20. évfordulóját - és a Mohácsi Polgárok Olvasókörének, hogy az épületük további felújítását tudják folytatni.

450 ezret ítéltek oda a városvédő egyesületnek, 400 ezret a Sokacok Olvasókörének, 350 ezret a mohácsi- és 150 ezret a szigeti polgárőröknek.

Százezer forinthoz juthatott a Bukovinai Székelyek Baráti Köre, a Máltai Szeretetszolgálat mohácsi csoportja, az aranyosgyéresi-, a wattrelosi-, a beyközi- és a bensheimi baráti kör, a Mohácsi Németek Egyesülete és a Mohácsi Szerb Olvasókör.

A megpályázott összeget, 85 ezer forintot vehetett át tavaly a Singende Quella Baráti Kör, 80 ezret a Mozgáskorlátozottak Egyesülete és a Junor Art Alapítvány, 70 ezret a cserkészcsapat. A nem említett pályázók a megjelölt feladataik függvényében 30-50 ezer forint közötti összegben részesültek.

Képünkön (archív): a Mohácsi Önsegélyező Nyugdíjas Csoport kötelékébe tartózó foltvarrók tavaly nyáron a kreatív nap keretében a Busóudvar árkádjai alatt hódoltak szenvedélyüknek.