Jön az új CT, két lélegeztető gép és megvan a pénz a szívultrahang készülékre is

2014. december 22. hétfő 17:22

Jön az új CT, két lélegeztető gép és megvan a pénz a szívultrahang készülékre is

A Mohácsi Kórház Szili László Alapítványa részére a közelmúltban a roma-magyar keresztény közösség jótékonysági gálaest keretében adta át azt az 500 ezer forintot, ami még hiányzott a 10 milliós szívultrahang készülék árából. A nélkülözhetetlen műszeren kívül rövidesen két új lélegezető gépet, továbbá az új CT berendezést is a betegek szolgálatába állíthatja az intézmény.

- A város és térsége vállalkozói, gazdasági egységei, az önkormányzatok és a lakosság példaértékű összefogásának köszönhető az is, hogy 2013. novemberétől helyben tudunk CT vizsgálatokat végezni és most az alapítvány számláján adományokból jött össze az elhasználódott szívultrahang készülék helyett egy újnak az ára is - mondta dr. Csizmadia Csaba, a kórház főigazgató főorvosa. 

Az, hogy a nyáron egy gyógyszergyártó Egészségváros programján Dunaújváros, Esztergom és Békéscsaba mellett Mohácson rekordot döntött a résztvevők száma, szintén a lakosság segítő aktivitásának köszönhető. A vizsgálatokon megjelentek ugyanis személyenként 300 forinttal növelték a gyógyszergyártó kétmillió forintos alapadományát, s így 7.433.900 forinthoz juttatták a kórházat. Ezt az összeget szintén némi alapítványi adománnyal egészítette ki az intézmény és rendelte meg a két új lélegeztető gépet, aminek az érkezése a napokban várható.

- A folyamatban lévő milliárdos beruházásunk része az új, 120 milliós költségű CT berendezés, amit várhatóan májustól használhatunk - jegyezte meg a főigazgató, majd hozzátette: - Felvetették már, hogy miért kellett 43 milliót beruházni egy használt eszközre alig másfél éves üzemeltetésért.

- Miután a megyében csak Pécsett volt korábban CT, versengtek a kisebb városok egy ilyen vizsgálati eszköz üzembe állításáért. Mohácsnak sikerült kiharcolni, hogy az OEP befogadja és finanszírozza ezt a fajta vizsgálatot, ám a jelenleg már folyamatban lévő beruházásunkról akkor még nem lehetett tudni, hány év múlva jutunk vele olyan stádiumba, amikor az eszköz- és műszerbeszerzésre fordítható összeget is fölhasználhatjuk. Vagyis, ha az átmeneti időre nem biztosítjuk a vizsgálati lehetőséget és Siklós, vagy Szigetvár viszont meglépi, akkor már az újat se kaphatnánk meg - részletezte a körülményeket dr. Csizmadia Csaba.

- Egyébként éves átlagban Mohácsról és térségéből 2500 ember utazott CT-re Pécsre. 2013. novembere óta december közepéig 1928 személy vizsgálatát végeztük helyben. Ezeknek az eszközöknek tizenkét év az élettartama, amit a Szili László Alapítvány vett, az ötéves, felújított, biztonságosan működő berendezés. Hangsúlyozom, hogy nem a kórház, hanem az alapítvány a tulajdonosa, azaz, nem elviszi az állam, hanem eladhatjuk. Az árából természetesen ismét diagnosztikai eszköz beszerzése a cél. Szándékom szerint vagy az emlődaganat megelőzését-, vagy a csontritkulás kiszűrését szolgáló gépet állítunk helyette a betegek szolgálatába - említette a lehetőségekről a főigazgató főorvos.

Képünkön: kész a lelet Mohácson a CT vizsgálatról.


B. M.