Hajtás pajtás: a mohácsi felső tagozatos diákokra is vár a fittségi teszt

2014. október 23. csütörtök 17:49

Hajtás pajtás: a mohácsi felső tagozatos diákokra is vár a fittségi teszt

Az idei tanévtől kezdődően minden felső tagozatos általános iskolással elvégeztetik a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Tesztet (NETFIT). A mérések lebonyolításához szükséges eszközök már megérkeztek az iskolákba. A mohácsi tankerületben több mint ezer diák egészségi és fizikai állapotát mérik fel.

Ettől a tanévtől kezdődően új típusú egészségfelmérést vezet be a kormány az általános iskolákban. A felső tagozatosokra kiterjedő NETFIT módszertanát a Magyar Diáksport Szövetség dolgozta ki, a teszt a test összetételére, a fittségre, a tápláltsági állapot meghatározására koncentrál.

A tanulók fizikai állapotának és edzettségének vizsgálata a mohácsi tankerületben több mint ezer diákot érint. Az ehhez szükséges eszközöket a diáksport szövetség biztosította, már az összes iskolába kiszállították azokat. A csomagok többek között hitelesített testösszetétel-mérő készüléket, kézi szorítóerő-mérő készüléket, a hajlékonyság méréséhez használatos eszközt, szakkönyvet, plakátokat tartalmaznak.

Ebben a tanévben a felmérést január 5. és május 27-e között kell elvégezniük az iskoláknak.

A NETFIT-rendszer alkalmazására harminc órás, akkreditált pedagógus-továbbképzéseken készítik fel a testnevelés és sport műveltségi területen oktató pedagógusokat. Országszerte eddig már több mint ötezren végezték el a tanfolyamot, összességében hétezren jelentkeztek azokra.

A NETFIT-ben két mérés a test összetételére és a tápláltsági állapot meghatározására, hét pedig a fittségre vonatkozik. A hajlékonysági teszt során a térdhajlító izmok nyújthatóságát és a csípőízület mozgásterjedelmét nézik. A vázizomzat állapotát öt gyakorlattal vizsgálják: ütemezett hasizomteszttel, törzsemeléssel, ütemezett fekvőtámasszal, helyből távolugrással, és mérik a kézi szorítóerőt is. A NETFIT során a testtömeg-indexet (BMI) és a testzsír-százalékot is meghatározzák. A húsz vagy tizenöt méteres állóképességi ingafutás pedig az aerob kapacitás becslésére szolgál.

Nem osztályozzák

A tanulók eredményeik alapján személyre szabott értékelést kapnak fittségi állapotukról, amelyhez a szülők is hozzáférhetnek, valamint online elérhető, országos adatbázisban is összegyűjtik a kiértékelt adatokat.

Ennek lényege, hogy a diák hányszor tudja teljesíteni a távot úgy, hogy az adott szakaszra jutó időkeret egyre rövidül.

Képünk archív felvétel, az egyik pécsi általános iskolában készült.


P. P - P. Zs. - Fotó: Dittrich Éva